Rusza Malta Festival

3 lipca rozpoczęła się kolejna edycja Malta Festival Poznań. Jak co roku, organizatorzy przygotowali różnorodny  program obejmujący spektakle teatralne, projekty performerskie, koncerty, spektakle taneczne i pokazy filmowe, a także spotkania z artystami i dyskusje panelowe.

Malta Festival, plakat (źródło: materiały prasowe)

Malta Festival, plakat (źródło: materiały prasowe)

Od trzech lat, główna część programu koncentruje się wokół wybranego tematu – idiomu, który stanowi punkt odniesienia dla prezentowanych projektów artystycznych. Tegoroczny idiom zatytułowany Akcje Azjatyckie / Asian Investments stawia pytania o to, jakie klisze – obrazy medialne budują nasz sposób myślenia o Azji i jakie emocje, obawy i nadzieje inwestujemy we własne wyobrażenia o Azji? Kurator idiomu, mieszkający w Berlinie szwajcarski reżyser i artysta konceptualny Stefan Kaegi, tak tłumaczy jego ideę: Ciekawsze od samego sprowadzania sztuki azjatyckiej do Poznania i pokazywania jej jako czegoś egzotycznego wydawało mi się postawienie pytania, co azjatyckiego jest w Poznaniu.

W ramach idiomu będzie można zobaczyć spektakle i projekty zarówno twórców europejskich, takich jak Rimini Protokoll, Ant Hampton, Dries Verhoeven, Wojtek Ziemilski, Ex Nixilo czy Dirk Fleischmann jak również artystów blisko- i daleko-azjatyckich: Omera Kriegera, Rabiha Mroué i Liny Saneh czy Living Dance Studio. Wokół idiomu zbudowany jest również program filmowy, pierwszy dzień otwartego forum dyskusyjnego, a także piątkowy (6/07) niemal sześciogodzinny plenerowy maraton muzyczny nad jeziorem Malta, czyli koncert: Między Azją a Europą: muzyka romska. Warto zaznaczyć, że zarówno pokazy filmowe jak i wspomniany koncert ją wydarzeniami bezpłatnymi, podobnie zresztą jak conocne koncerty i Silent Disco w klubie festiwalowym.

Kolejny ważny nurt festiwalu związany jest z twórczością noblisty J.M. Coetzee. Malta Festival Poznań, w koprodukcji z Teatrem Wielkim im. St. Moniuszki w Poznaniu i przy finansowym wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego, przygotowuje światową prapremierę opery flamandzkiego kompozytora Nicholasa Lensa – Slow Man (5 lipca) w reżyserii Mai Kleczewskiej, do której libretto oparte na swojej książce Powolny człowiek napisał właśnie J.M. Coetzee. Pisarz będzie gościem festiwalu i weźmie udział w spotkaniu z twórcami opery, odbywającym się w ramach drugiego dnia forum. W programie jest również teatralna adaptacja powieści Hańba węgierskiego reżysera Kornéla Mundruczó.

Miłośnicy twórczości Lecha Raczaka będą mieli okazję zobaczyć aż cztery jego spektakle – tzw. trylogię rewolucyjną (Dziady, Marat/Sade i Czas terroru) przygotowaną przez Teatr im. Modrzejewskiej z Legnicy oraz premierowe plenerowe przedstawienie Gry z czasem. W programie festiwalu znajdują się też najciekawsze spektakle teatrów poznańskich i wielkopolskich. W ramach projektu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie, jak zwykle zaprezentowany zostanie świetny program taneczny przygotowany przez Joannę Leśnierowską.

Nie zabraknie również solidnej dawki  muzyki. Gwiazdą festiwalu jest w tym roku legendarny kalifornijski zespół Faith No More i jego charyzmatyczny wokalista Mike Patton. Koncert odbędzie się 4 lipca nad jeziorem Malta w ramach cyklu POZnań dla Ziemi. W mieszczącym się na Starym Rynku klubie festiwalowym (Pasażu Kultury) na cowieczornych bezpłatnych koncertach zagrają DJ Kentaro – japoński didżej hiphopowy, mistrz turntablizmu (turntable); tokijska grupa undergroundowa Anli Pollicino, brytyjscy muzycy Bass Clef i Emika, szwedzki zespół Slagsmålsklubben oraz Kari Amirian, Ballady i Romanse, a także Justyna Szafran i Sztylety (tym razem w rockowo-psychodelicznym kontekście muzyki Krzysztofa ‘Wiki’ Nowikowa). Po koncertach tradycyjnie już Silent Disco, czyli niezakłócające ciszy nocnej tańce do rana przy muzyce odsłuchiwanej w bezprzewodowych słuchawkach. Zmęczeni nocną zabawą, będą mogli się zrelaksować w klubie festiwalowym i w parku Mickiewicza, gdzie codziennie od 12.00 do 15.00 w ramach projektu Silent Malta będzie można posłuchać propozycji programowych przygotowanych przez dziennikarzy radiowej Trójki: wyboru słuchowisk Teatru Polskiego Radia dokonanego przez Barbarę Marcinik i muzycznych setów Agnieszki Szydłowskiej.

Malta Festival Poznań
3-7 lipca 2012 r.
Poznań

Dodaj komentarz