Huculi – ludzie z lepszej gliny

Do 2 września w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu będzie prezentowana Huculi – ludzie z lepszej gliny. Ponad 150 eksponatów złoży się na wystawę prezentującą huculską ceramikę ludową. Pokazane zostaną między innymi kafle, misy, pojemniki na wódkę i inne naczynia użytkowe.

Kazimierz Woźniak, ceramika wg, wzorów huculskich, Oława, 1959 r., ze zbiorów Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu

Kazimierz Woźniak, ceramika wg, wzorów huculskich, Oława, 1959 r., ze zbiorów Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu

O specyfice huculskiej ceramiki ludowej świadczy różnorodność wzorów, technik zdobienia, kolorystyka i bogactwo motywów dekoracyjnych. Na licznych kaflach, dzbanach i okrągłych pojemnikach na wódkę – kołaczach będzie można podziwiać misterne ornamenty roślinne, geometryczne a także przedstawienia ludzi, zwierząt, ptaków, które tworzą ciekawe scenki z ówczesnego życia codziennego. Oprócz naczyń typowo użytkowych na wystawie prezentowane będą również bogato zdobione trójramienne świeczniki, lichtarze i galanteria ceramiczna. Autorami prac są znani garncarze pokuccy ze sławnych ośrodków garncarskich w Kosowie, Kutach i Pistyniu z Aleksandrem Bachmińskim, Michałem i Józefem Baranowskimi na czele. Pokazana zostanie również ceramika autorstwa uczniów i nauczycieli Szkoły Garncarskiej w Kołomyi na Huculszczyźnie. Na wystawie prezentowane będą także wyroby urodzonego na Huculszczyźnie (Pistyń, dawne woj. stanisławowskie) – Kazimierza Woźniaka, który w 1946 r. został przesiedlony do Oławy.

Większość eksponatów pochodzi ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Sewera Udzieli w Krakowie, część ze zbiorów wrocławskiego Muzeum Etnograficznego i prywatnej kolekcji Barbary Matusiewicz z Oławy.

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu
Huculi – ludzie z lepszej gliny
1 lipca – 2 września 2012 r.

Dodaj komentarz