• 2012-06-30

Prace dyplomowe w Galerii Rondo Sztuki

Od 28 czerwca do 8 lipca w katowickiej Galerii Rondo Sztuki, studenci tamtejszej Akademii Sztuki Pięknych będą publicznie bronić swoich prac dyplomowych. Od 8 do 20 lipca potrwa wystawa podyplomowa.

Baner wydarzenia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Baner wydarzenia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jak co roku dyplomanci katowickiej Akademii przygotowują swoje obrony na dwóch wydziałach: Artystycznym i Projektowym. Studenci Grafiki Wydziału Artystycznego, wykorzystują całe spektrum warsztatu graficznego. W Galerii Rondo Sztuki będzie można zobaczyć prace wykonane w technikach klasycznych, jak i te z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań multimedialnych. W wirtualny świat stworzony w obrębie niewidzialnej siatki przeniesie publiczność Jonasz Gajewski za sprawą swojego projektu Materia światła – poszukiwanie przestrzeni. Głównym zamierzeniem autora jest zanurzenie się w przestrzeni jednocześnie wirtualnej i rzeczywistej poprzez bezpośrednią interakcję.

Nieustępliwa natura, wielkie nadzieje, nieuniknione porażki. Świat z którym zmaga się człowiek. Temat ten podejmuje w swoich pracach Szymon Durek, który oparł swój dyplom na pracy filmowej oraz obiektach stworzonych z przyrodniczego ready – mades dostarczonego przez jaskinie. Temat natury zgłębia w swoich pracach także Dominika Domańska z wydziału Projektowania Graficznego. Autorka przygląda się wilkom przez pryzmat legend. Przybliży nam świat drapieżności okrucieństwa, dzikości i wolności.

Ze świata natury w cywilizację wyprowadzi nas Monika Matysiak, która odsłoni przed nami głęboko skrywane wspomnienia. Za sprawą swoich prac rozbierze matki, babki, ciotki do bielizny. Intymność zawarta w pracach malarki rozbudzi w nas paletę uczuć wynikającą nie tylko z bliskości ciała, ale także ze współuczestniczenia w prywatnych chwilach uniesień, radości i smutków w różnych etapach kobiecego życia.

Swoje prace zaprezentują również Katarzyna Wolny, która podejmuje problematykę przed – i powojennej architektury modernistycznej. Dyplom składa się z dwóch autorskich publikacji: dokumentacji fotograficznego projektu „Living Spaces” oraz eseju analizującego modernistyczną architekturę mieszkaniową przez pryzmat jej utopijnego charakteru.

Pracownia projektowania publikacji multimedialnych zaprezentuje m.in.dyplom, który wykorzystuje formę filmową i fotograficzną. Anna Obułtowicz podjęła w nim próbę zerwania ze stereotypowym odbiorem pleśni jako organizmu obrzydliwego by pokazać go jako nowe, ciekawe życie pełne kolorów.

Z kolei prace dyplomantów Wzornictwa to dyplomy, które w zdecydowanej większości powstają we współpracy z przedsiębiorcami. Prace tych studentów być może za niedługo zobaczymy w swoich domach, biurach i w przestrzeni publicznej. Taką pracą jest dyplom Kaji Nosal, projekt mający na celu naukę samodzielnego myślenia, rozwijanie zmysłów konstruktorskich oraz zdobywanie wiedzy technicznej i przyrodniczej. Wszytko to za pomocą zaprojektowanych przez autorkę zestawów kreatywnych, z których dziecko skonstruuje małe laboratorium optyczne.

Po zakończeniu obron, prace dyplomowe, absolwentów katowickiej ASP będzie można oglądać podczas wystawy, która otwarta będzie od 8 do 20 lipca w Galerii ASP Rondo Sztuki.

Publiczne obrony prac dyplomowych studentów ASP
Od 28 czerwca do 7 lipca 2012 roku

Wystawa podyplomowa
Od 8 do 20 lipca 2012 roku

Galeria Rondo Sztuki
Katowice

1 komentarz do artykułu “Prace dyplomowe w Galerii Rondo Sztuki”

  1. byłam widziałam warte zobaczenia

Dodaj komentarz