• 2012-06-27

Granice ciała w Muzeum Etnograficznym

28 czerwca o godz. 18.00 w Muzeum Etnograficznym w Krakowie odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Granice ciała.

Spotkanie z Anną Olszewską w Muzeum Etnograficznym w Krakowie (źródło: materiały prasowe)

Spotkanie z Anną Olszewską w Muzeum Etnograficznym w Krakowie (źródło: materiały prasowe)

Granice ciała to spotkania tematycznie związane z cielesnym doświadczaniem świata. Rozmowy koncentrują się wątków granicznych, wywołujących niepewność, takich, które nie znajdują jednoznacznego rozstrzygnięcia. Zaproszeni goście spróbują zastanowić się nad tymi aspektami naszej cielesności, które intrygują, niepokoją. Czy granice ciała to granice naszego doświadczania świata?

Tym razem Anna Olszewska przybliży problmatykę  porośniętej powierzchni ciała. Włosy, paznokcie, łuski, pancerz – cielesne pogranicze – niby część ciała, ale z innej materii. Pozbywamy się ich i pielęgnujemy. Ładne i obrzydliwe. Norma i anomalia medyczna. Fryzjerskie śmieci i cenne pamiątki. Oznaki zdrowia i choroby. Wyobrażenie mocy boskiej i grzesznej, zwierzęcej. To coś w nas, co stale rośnie i domaga się rozwiązania. I różne rozwiązania kulturowe znajduje.

Kolejne spotkania cyklu:

 26 lipca

  • godz. 18.00 – seans filmowy: Mechaniczna miłość, reż. Phie Ambo, Dania/Finlandia, 2007 r., 79 min.

Dokument o współdzieleniu świata z terapeutycznymi robotami, mechanicznymi replikami ludzi. Czy można stworzyć z nimi emocjonalną więź?

 30 lipca

  • godz. 18.00 – seans filmowy: Mały Otik, scen. i reż. Jan Švankmajer, Czechy/Japonia/Wielka Brytania, 2000 r., 125 min.

Mroczna i surrealistyczna opowieść dla osób o mocnych nerwach. Historia o przemożnym pragnieniu potomstwa, bezwarunkowej rodzicielskiej miłości i… niebywałym apetycie. Ożywiony pniak komplikuje życie mieszkańców pewnej kamienicy.

 27 września

  • godz. 18.00 – PRZEDŁUŻONE – rozmowa z Tomaszem Rakowskim

Protezy, implanty, przeszczepy – części zamienne. Jak wpływają na wyobrażenia anatomii ciała, poczucie jego kompletności i sprawności? Projektowanie nieśmiertelności: od medycyny ludowej do nowoczesnej chirurgii

 25 października

  • godz. 18.00 – OTWARTE – rozmowa z dr hab. Moniką Bakke

Krew, płynna i wyciekająca, pozostaje w sprzeczności z wyobrażeniem ludzkiego ciała jako zamkniętego, stałego. Święta i przeklęta. Nośnik DNA – kodu genetycznego i kulturowego: niezmienna baza danych, czy pole eksperymentalnych modyfikacji?

Anna Olszewska – doktor nauk humanistycznych, specjalizuje się w badaniach nad obrazem świata prowadzonych na pograniczu ikonografii historii sztuki. Zajmuje się książką jako fenomenem kulturowym i artystycznym. Prowadzi zajęcia z historii i teorii sztuki, historii kultury i cywilizacji, muzealnictwa, wystawiennictwa na Katedrze Kulturoznawstwa i Filozofii WH AGH. Pracuje także w Gabinecie Rycin PAU w Krakowie. Kuratorka wystawy My i oni. Zawiła historia odmienności, poruszającej temat uprzedzeń, strachu i fascynacji, graniczności natury ludzkiej (Międzynarodowe Centrum Kultury, 2011).

POROŚNIĘTE spotkanie z cyklu GRANICE CIAŁA
28 czerwca 2012 r., godz. 18.00
Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Ratusz, pl. Wolnica 1

Dodaj komentarz