• 2012-06-25

KinoreAKTYWACJA w dawnych kinach Krakowa

Od 25 do 29 czerwca potrwa próba reaktywacji starych krakowskich sal kinowych podjęta przez Rafała Stanowskiego i Artura Wabika. KinoreAKTYWACJA – projekt tworzony w ramach ArtBoom Festival rozpocznie się o godz. 20.00 na ul. św. Jana 6 w dawnym kinie Sztuka.

KinoreAKTYWACJE w ramach ArtBoom Festival, logo (źródło: materiały prasowe)

KinoreAKTYWACJE w ramach ArtBoom Festival, logo (źródło: materiały prasowe)

Kraków kiedyś był twierdzą tradycyjnych kin. W czasie ostatniej dekady wiele z nich bezpowrotnie zniknęło z mapy. Rafał Stanowski i Artur Wabik projektem KinoreAKTYWACJA tworzonym w ramach Grolsch Art Boom Festival, chcą sprawić, że film wróci do dawnych sal kinowych. Wiadomo, że akcję otworzy performens związany z kinem Sztuka, organizowany pod hasłem Znów gramy w Sztuce. Warto przyjść w najbliższy poniedziałek ok. godz. 20.00 na ul. św. Jana 6 i przekonać się, w jakiej formie uda się reaktywować istniejącą od 1916 roku salę, która teraz czeka na nowego najemcę i nową przyszłość.

Sztuka, Wanda, Atlantic, Świt i Światowid – te kina przed laty przyciągały tłumy. Sztuka, Wanda i Atalntic pamiętały jeszcze czasy przedwojenne, a Wanda to jedno z najstarszych kin w Polsce, założone w 1912 roku. Świt i Światowid to perły architektury socrealistycznej, unikalne na skalę europejską – w żadnym z tych kin nie pokazuje się już filmów. Sztuka została niedawno pozbawiona foteli oraz ekranu i czeka na nową przyszłość, Wandę zamieniono w supermarket, Atalntic stał się klubem squash & fitness, Świt jest w trakcie przebudowy, a Światowid odrodził się jako Muzeum PRL.

Szczegóły akcji okryte są tajemnicą. Artyści zdradzają jedynie, że podczas pięciu dni będą starali się odrodzić pierwotną funkcję pięciu budynków. Chcą zaskoczyć mieszkańców Krakowa, by w ten sposób otworzyć ich pamięć. Informacje będą ujawniane na Facebooku na profilu KinoreAKTYWACJA oraz pojawią się w formie ulotek i plakatów.

Program:

  • poniedziałek, 25 czerwca, godz. 20.00, dawne kino Sztuka
  • wtorek, 26 czerwca, godz. 21.00, dawne kino Atlantic
  • środa, 27 czerwca, dawne kino Wanda
  • czwartek, 28 czerwca, godz. 20.00, dawne kino Świt
  • piątek, 29 czerwca, godz. 20.00, dawne kino Światowid

Dodaj komentarz