• 2012-06-23

Premiera Passiniego na Festiwalu Warszawa Singera

25 sierpnia w Warszawie rozpocznie się IX edycja Festiwalu Warszawa Singera. Jak co roku, miłośnicy dobrego teatru odnajdą w programie nietuzinkowe premiery i spektakle o tematyce żydowskiej.

W Warszawie między innymi po raz pierwszy gościć będzie izraelski teatr Nephesh ze spektaklem Gimpel the Fool, opartym na opowiadaniu noblisty I.B. Singera. The Nephesh Theatre został założony w Toronto w 1978 roku i na ówczesne czasy był jedynym profesjonalnym żydowskim teatrem działającym na terenie Kanady. W 1983 roku został przeniesiony do Izraela i posiada repertuar w języku hebrajskim i angielskim. Sztuka Gimpel the Fool to surrealistyczny spektakl o istocie zdrady i walce między dobrem a złem w kontekście wydarzeń politycznych przedwojennej Europy, uzupełniony bogatą ścieżką dźwiękową głosów i muzyki klezmerskiej.

Na deskach Teatru Żydowskiego zobaczymy również francuskie przedstawienie, Just in time to pack a few things na podstawie książki Alix Landau-Brijatof. Jest to wzruszająca opowieść rodzinna, której akcja toczy się w Rydze na przełomie lat 1940 – 1941 podczas tragicznych wydarzeń Bullets Shoah. Just enough time… to spektakl odgrywany w rodzinnej kuchni, gdzie łzy przeplecione są śmiechem, a prozaiczne wydarzenia wielkimi wzruszeniami. Dialogom towarzyszyć będzie niezwykła muzyka klezmerska, wykonywana na żywo przez wybitnego klarnecistę Davida Krakauera – Amerykanina, który w sposób nietuzinkowy łączy tradycyjną muzykę klezmerską z współczesnymi gatunkami.

Jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń festiwalu jest premiera sztuki jednego z najciekawszych obecnie młodych reżyserów teatralnych – Pawła Passiniego – Kukła. Księga Blasku. Paweł Passini – reżyser teatralny, dramaturg, muzyk, kiedyś aktor – jest absolwentem warszawskiej Akademii Teatralnej i uczestnikiem Akademii Praktyk Gardzenice. Na swoim koncie ma kilkanaście spektakli zrealizowanych zarówno w teatrach zawodowych, jak i alternatywnych. W 2007 roku razem ze Stowarzyszeniem Teatralnym Chorea założył pierwszy w Europie teatr internetowy (www.nettheatre.pl), a jego Odpoczywanie było pierwszym spektaklem w Polsce pokazywanym na żywo w internecie. W 2011 został nominowany do ogólnopolskiej nagrody – Paszporty Polityki, a jego spektakl Turandot został uhonorowany na festiwalu w Edynburgu dwiema prestiżowymi nagrodami – Total Theatre Award oraz złotą statuetkę Herald Angel.

Na Festiwalu nie zabraknie również wydarzeń przygotowanych przez Teatr Żydowski specjalnie dla festiwalowej publiczności. Wśród atrakcji teatralnych znajdzie się musical Ach! Odessa – Mama… w reżyserii Jana Szurmieja, oparty na błatnych pieśniach, wywodzących się z odeskiego światka przestępczego. Dźwięki muzyki żydowskiej, rosyjskich romansów, rumuńsko-besarabskich rytmów, turecko-kaukaskich brzmień, czy nostalgiczność kozackich pieśni ludowych tworzą oprawę dla świata Beni Krzyka, legendarnego bandyty. A jest to świat małych, najwyżej trzypiętrowych domów, podwórek zabudowanych krużgankami, balkonami i werandami połączonymi drewnianymi, skrzypiącymi schodami. To tu Benia Krzyk zdobywał sławę, wykonując pierwsze zadania odeskiego bandiugi Froima Gracza. To tu Benia Krzyk został królem Mołdawanki, a potem całej Odessy…

Ach! Odessa – Mama to prosta  opowieść o uczuciach, miłości, honorze, zdradzie, zaprawiona knajackim poczuciem humoru.

Podczas Warszawy Singera swoją premierę będą miały również małe formy teatralne przygotowane specjalnie na Festiwal. Wśród nich m.in. Konstrukcje Debory Vogel. Traktat we wnętrzu i na peryferiach. W 70-tą rocznicę śmierci Debory Vogel – pisarki, filozof, krytyka sztuki i muzy Brunona Schultza – Magda Gnatowska przygotowała niebanalny spektakl w formie monodramu, będący próbą przełożenia na scenę oryginalnych tekstów pisarki. Wśród małych form znajdziemy również Polacas Work in progress  oraz Mandelsztam w reżyserii Doroty Ignatjew. Mandelsztam to spektakl poetycko-muzyczny, oparty na życiu i twórczości Osipa Mandelsztama, będący próbą uchwycenia dramatyzmu ostatniej drogi poety – dysydenta, Rosjanina – skazanego na powolną śmierć w łagrze. Niezwykłym wydarzeniem artystycznym będzie również sztuka Koszałki Opałki – powstała na podstawie felietonów młodego Janusza Korczaka, pisanych pod pseudonimem Hen do satyrycznego magazynu Kolce na przełomie XIX i XX wieku. Spektakl przenosi widzów do starej Warszawy, a dowcipne sceny z ulic stolicy bywają bardzo różne, a jednak podobne do dzisiejszych, oddając prawdziwą warszawską atmosferę, specyficzny żart i duszę tego miasta. Na uwagę zasługują również Pożegnania’68 w reżyserii Rafała Sisickiego. Ta, z jednej strony poetycka, z drugiej – pełna dramatycznych zwrotów akcji opowieść rozgrywa się w czasie wydarzeń marcowych 1968 roku, kiedy to, w wyniku nagonki antysemickiej wyemigrowało z Polski ponad 20 tysięcy osób pochodzenia żydowskiego.

Festiwal odbędzie się między 25 sierpnia a 2 września 2012, jak co roku w rejonie Placu Grzybowskiego i ulicy Próżnej, w knajpkach nad Wisłą oraz na warszawskiej Pradze. Poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, planowanych jest ponad 100 wydarzeń kulturalnych – wystaw, wykładów, warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych i innych atrakcji.

Festiwal Warszawa Singera
Od 25 sierpnia do 2 września 2012 roku

Dodaj komentarz