• 2012-06-23

Do pięciu razy sztuka, czyli twórcze eksperytmentowanie

W dniach od 2 do 7 lipca w pięciu toruńskich instytucjach kultury odbywać się będzię cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży.

Warsztaty dla dzieci i młodzieży „Do pieć razy sztuka, czyli twórcze eksperymentowaniev warsztatowe” w Toruniu (źródło: materiały prasowe)

Warsztaty dla dzieci i młodzieży „Do pieciu razy sztuka, czyli twórcze eksperymentowanie warsztatowe” w Toruniu (źródło: materiały prasowe)

Pięć toruńskich instytucji, sześć dni intensywnych działań, eksperymenty plastyczne, teatralne i multimedialne – to wszystko czekać będzie na uczestników drugiej już edycji warsztatów Do pięciu razy sztuka, które odbędą się w Toruniu już na początku lipca. Cykl ma za zadanie przybliżyć mieszkańcom potencjał edukacyjny toruńskich instytucji i dać możliwość skosztowania niezwykłych działań, które dzieją się w ich murach. Imprezę przygotował Dział Edukacji Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu we współpracy z Domem Harcerza, Galerią i Ośrodkiem Plastycznej Twórczości Dziecka, Młodzieżowym Domem Kultury oraz Działem Edukacji Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

Eduakcje czyli Dział edukacji Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu zaprosi uczestników do własnych nieskrępowanych eksperymentów i twórczych prowokacji, przybliżając prezentowaną na wystawach w CSW sztukę współczesną. Podążając tropem wielkich artystów-projektantów pod lupę wzięte zostaną zagadnienia plakatowej formy- od kompozycji do typografii. Budując i projektując wspólne i indywidualne konstrukcje, uczestnicy będą mogli sprawdzić swoje siły w zakresie myślenia przestrzennego, geometrycznego, kompozycyjnego oraz doskonalić zdolności manualne.

Spotkanie w Muzeum Etnograficznym odbywać się będzie na wystawie czasowej Zofia Stryjeńska – ludowe fascynacje, prezentującej prace artystki odzwierciedlające fascynacje ludowością. Podczas zajęć uczestnicy poznają wieloaspektowość sztuki artystki ze szczególnym zwróceniem uwagi na inspiracje dawnymi wiejskimi ubiorami, własnoręcznie wykonają lalki-kukiełki dla których inspiracją będą stroje na obrazach Stryjeńskiej i muzealne eksponaty, a następnie odegrają fragmenty Bajki o Śpiącej Królewnie wg scenariusza Z. Stryjeńskiej.

Podczas działań w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka powstaną kompozycje rysunkowe inspirowane bogatym światem zwierząt. Stworzone przez uczestników zajęć wielkie barwne, wycięte z papieru figury ssaków, ptaków, gadów i płazów będą elementami wielkoformatowej kompozycji, która powstanie w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w trakcie podsumowania warsztatów.

Młodzieżowy Dom Kultury zaprosi uczestników na warsztaty wokalne oraz tańca współczesnego. Taniec, który od wielu pokoleń jest formą obrazową, zwracającą uwagę na estetykę ruchu, dynamikę, wrażliwość i indywidualizm jest dla każdego i każdy może odnaleźć w sobie zupełnie nowy potencjał, nowe możliwości ruchowe i psychofizyczne, poczuć się lepiej i pewniej w swoim własnym ciele. Podczas warsztatów wokalnych można będzie zaś wspólnie pomuzykować, poznać tajniki emisji głosu w oparciu o ćwiczenia oddechowe, mimiczne, rezonacyjne, artykulacyjne i dykcyjne.

Ognisko Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza zaproponuje zaś zabawy z wykorzystaniem technik teatralnych. Podczas zajęć uczestnicy przygotują i odegrają wspólnie krótkie etiudy w oparciu o rekwizyty i scenografię, którą sami przygotują i zaimprowizują.

Do pięciu razy sztuka, czyli twórcze eksperymentowanie warsztatowe
2 – 7 lipca 2012
Toruń

Dodaj komentarz