• 2012-06-23

7. Przegląd Filmowy Brave Festival we Wrocławiu

Od 3 do 7 lipca, w ramach 8. edycji festiwalu Brave we wrocławskim Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędzie się 7. Przegląd Filmowy Brave Festival. Wydarzeniem specjalnym będzie projekcja Piny w 3D. Planowane są także dyskusje i spotkania z twórcami filmów.

Brave Festival 2012, kadr filmu (źródło: materiały prasowe)

Brave Festival 2012, kadr filmu (źródło: materiały prasowe)

Przegląd, tradycyjnie, odbędzie się w trzech cyklach. Brave Focus poświęcony zostanie Maroku – jednemu z najciekawszych i najbardziej fascynujących państw Afryki, funkcjonującemu na styku kultur, w którym wpływy europejskie przenikają się z arabskimi, berberyjskimi i afrykańskimi. Doskonałym obrazem Maroka będzie seria dokumentów tamtejszej reżyserki, Izzy Genini Maroko. Ciało i dusza.

Za sprawą Brave People Doc na ekranie pojawią się także wyjątkowo odważne postaci – altruiści obdarzeni niebywałą empatią. W ramach tego cyklu zobaczymy ludzi, którzy wbrew społecznym schematom i barierom, podejmują próbę walki z obojętnością i naprawy ludzkiego bytu. Wśród nich znaleźć będzie można dokument Kiedy wszyscy śpią – w którym główny bohater, turecki taksówkarz tworzy fotoreportaże o bezdomnych ze Stambułu, czy też nagrodzony Oskarem obraz prezentujący sylwetkę Alberta Schweitzera, filozofa, muzykologa, teologa, znawcę Bacha, organistę i lekarza. Obraz człowieka, który najpierw założył szpital w Lambaréné w Gabonie, a następnie, aby zapewnić fundusze na jego działalność podróżował po całym świecie z serią koncertów organowych. W 1952 roku za swoją działalność w Gabonie Schweitzer otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Ostatni cykl, Brave Conte, poświęcony będzie kobietom i kobiecości w bardzo szerokim kontekście. Nawiązując do hasła przewodniego Brave Festival – Wtajemniczenia kobiet – w jego ramach poprzez filmy podjęty zostanie dialog z motywem kobiety jako strażniczki wartości i tradycji czy kulturowych tabu. Jednym z najciekawszych filmów tego cyklu będzie Spójrzcie nam w oczy, dokumentujący przebieg olbrzymiego projektu streetart’owego w największych slumsach naszego globu, jednocześnie stawiający diagnozę współczesnego społeczeństwa z perspektywy kobiecej wrażliwości.

Wydarzeniem specjalnym będzie projekcja filmu Pina Wima Wendersa w 3D. Ten obraz – hołd dla wyjątkowej kobiety i artystki będzie jednoczesnym filmowym ukoronowaniem hasła tegorocznej edycji Brave – Wtajemniczenia kobiet.

Brave Festival
3-7 lipca 2012 roku
Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a
Wrocław

Dodaj komentarz