• 2012-06-22

Shana Moulton Siła Woli

Od 22 czerwca do 23 sierpnia w białostockiej Galerii Arsenał prezentowana będzie indywidualna wystawa Shany Moulton pt. Siła woli.

Shana Moulton, „Whispering Pines 5”, wideo, 2005 (źródło: materiały prasowe)

Shana Moulton, „Whispering Pines 5”, wideo, 2005 (źródło: materiały prasowe)

Siła woli (Will Power) to pierwsza wystawa indywidualna Shany Moulton w Polsce – przygotowana dla Galerii Arsenał w Białymstoku. Obejmuje ona dokumentację wideo z performance’ów wykonanych przez artystkę w różnych instytucjach sztuki oraz przegląd wideo wybranych części jej długofalowego projektu Whispering Pines (Szepczące sosny), powstającego od 2002 roku. W Arsenale będzie można zobaczyć m.in. jedną z najbardziej spektakularnych realizacji z tego cyklu (Whispering Pines 10), stworzoną we współpracy z kompozytorem Nickiem Hallettem dla nowojorskiej galerii The Kitchen w 2010 roku. W dniu otwarcia premierę będzie miał nowy performance artystki, którego scenografia stanie się autonomiczną pracą na wystawie.

Shana Moulton tworzy narracyjne prace na pograniczu performance i wideo, w których przeplatają się wątki spirytualne, medyczne i psychologiczne. Można ją określić jako specjalistkę od budowania sytuacji dziwnych i osobliwych, odnajdywanych w normalnych, nudnych, powszednich kontekstach. Moulton bierze na warsztat odczucia niepokoju, żenady i bólu. W jej sztuce znajdziemy również odniesienia do dyskursów historyczno-artystycznych i kultury materialnej. Inspiracją dla artystki jest często nietypowy przedmiot. Ważnym elementem prac bywa również wypracowana pod względem wizualnym i koncepcyjnym scenografia, poprzedzona długą kwerendą i żmudnym procesem gromadzenia potrzebnych do jej budowy obiektów. Prace Moulton pokazywane są zarówno w formie jednokanałowych wideo na monitorach, jak i wielkoformatowych projekcji czy też wielokanałowych instalacji z elementami przestrzennymi – w tym często fragmentami dekoracji i rekwizytami z filmów. W performance’ach, które artystka często przygotowuje we współpracy z muzykami i artystami wizualnymi, scenografię tworzą projekcje wideo. Ogromną rolę w pracach Moulton odgrywa muzyka i choreografia.

Bohaterką Whispering Pines jest alter ego artystki o imieniu Cynthia. We wszystkich częściach serii wykonuje ona codzienne czynności, zmagając się z rzeczywistością, z którą sobie nie radzi i w której nie do końca się odnajduje. Postać ta walczy z obsesjami, przeżywa psychiczne i egzystencjalne dramaty. W każdym epizodzie niekończącej się opowieści bohaterka wymyśla sobie zadanie i podejmuje próby jego realizacji. Dążąc do osiągnięcia celu, pokonuje liczne trudności i przeciwności losu. W wielu pracach Cynthia, odgrywana przez artystkę, nawiązuje szczególne relacje z osobliwymi obiektami, które generują narrację filmów.

Shana Moulton (ur. w 1976 w Oakhurst, Kalifornia) – studiowała na University of California w Berkeley oraz na Carnegie Mellon University w Pittsburghu, gdzie uzyskała tytuł magistra. Uczęszczała do Skowhegan School of Painting and Sculpture w Skowhegan, Maine i studiowała w De Ateliers w Amsterdamie.

Shana Moulton, Siła woli
22 czerwca-23 sierpnia 2012 r.
Galeria Arsenał w Białymstoku
ul. A. Mickiewicza 2

Dodaj komentarz