• 2012-06-22

Siggi Hofer & Marcin Maciejowski – Fantom

Od 23 czerwca do 26 sierpnia Galeria Bielska BWA pokazywać będzie najnowsze prace austriackiego artysty Siggiego Hofera i polskiego malarza Marcina Maciejowskiego. Tytuł wystawy to nawiązanie do tak właśnie zatytułowanego obrazu Siggiego Hofera.

Siggi Hofer, „Active and Passive ”, 2011 (źródło: materiały prasowe)

Siggi Hofer, „Active and Passive ”, 2011 (źródło: materiały prasowe)

Wystawa jest próbą określenia zarówno podobieństw artystyczno-językowych sztuki tych dwóch rozpoznawalnych już artystów, jak i ich kulturowo-politycznych rozbieżności lub wręcz przeciwieństw. Miejscem spotkania młodych twórców przed dziesięcioma laty stał się Wiedeń. Siggi Hofer przybył do stolicy Austrii z Południowego Tyrolu, który podobnie jak Galicja należał do Monarchii Habsburskiej. Także Marcin Maciejowski – po kilkuletniej offowej działalności w ramach Grupy Ładnie w Krakowie – rozpoczął indywidualną wystawą w Wiedniu swoją międzynarodową karierę, która otworzyła przed nim nowe perspektywy artystycznego rozwoju. Bielsko-Biała, zwane dawniej Małym Wiedniem, może być ponadto tropem dla szukania innych, głębiej ukrytych w historii relacji między oboma artystami.

Posługując się silnie zainscenizowanym obrazem i tekstem w różnych formalnych wariantach, sprzęgając stare i nowe systemy znaków i narodowo-kulturowe kody, twórczość obu artystów oferuje skrajną sztuczność, szokujące fikcje i fabuły, realizm, idealizm i materializm – fantomy rzeczywistości niedające się jednoznacznie przedstawić w ramach dominujących narracji, ale nadające spójność pragnieniom podmiotów. Zarówno u Hofera jak i Maciejowskiego pojawiają się – w zależnościach między identyfikacją wyobrażeniową i symboliczną – fantazmaty, odwołujące się do wspomnień z dzieciństwa, topografii miejsc, historii, etyki, religii i polityki. Mieszają się one z wątkami indywidualnie doświadczanej rzeczywistości oraz motywami zaczerpniętymi z artworldu. Jednak w procesie świeckiej popkulturowej erozji fantazmaty uzyskują trywialną strukturę fantomu.

Wystawie towarzyszyć będzie dwujęzyczny polsko-angielski katalog z tekstami Łukasza Białkowskiego, Wojciecha Szymańskiego i Goschki Gawlik.

Siggi Hofer (ur. w 1970 roku Brunico w Górnej Adydze, Włochy) - jest rysownikiem, malarzem, performerem, a także poetą. Tworzy obiekty, rysunki, obrazy literowe, wideo i instalacje. Mieszka i pracuje w Wiedniu. W swojej sztuce, będącej zbiorem różnych materiałów i wątków, często powraca do tematu tyrolskiej ojczyzny i przeżyć z dzieciństwa. Jednym z motywów jego twórczości są relacje i analiza procesów społeczno-politycznych, także w kontekście historii. Stawia pytania o powstawanie i rekonstrukcje tożsamości i indywidualności. Nawiązuje do estetyki buntu i oporu ostatnich dziesięcioleci, angażując w sytuacje modelowe także publiczność.

Marcin Maciejowski (ur. 1974 w Krakowie) - jest malarzem, rysownikiem, autorem ilustracji prasowych, komiksów i murali. W roku 2010 miał retrospektywną wystawę pt. Tak jest w Muzeum Narodowym w Krakowie; otrzymał prestiżową niemiecką nagrodę Lovis Corinth Preis 2010. Mieszka i pracuje w Krakowie. Tematy do swojego realistycznego, postpopartowego malarstwa czerpie z narracji występujących w mass mediach, fotografii, książkach i Internecie. Zawłaszczając tak obrazy, często dobiera je pod kątem kanonów z historii sztuki, pragnąc uwidocznić zachodzące zmiany.

Siggi Hofer & Marcin Maciejowski – Fantom
23 czerwca – 26 sierpnia 2012
wernisaż:  22 czerwca, godz. 19.00
Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała
ul. 3 Maja 11

Dodaj komentarz