• 2012-06-21

Letnie Koncerty Organowe po raz kolejny w Krakowie

od 5 lipca do 9 sierpnia w krakowskich kościołach odbędą się koncerty w ramach XXII Międzynarodowego Festiwalu Letnie Koncerty Organowe.

Gordon Mansell (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gordon Mansell (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal organizowany jest już od kilkudziesięciu lat, w tym roku przypada jego XXII edycja. W jego ramach gościli w Krakowie organiści z całego świata, cieszący się międzynarodowym uznaniem. Cechą wyróżniającą ten Festiwal, którą szczycą się organizatorzy, jest fakt, że koncerty odbywają się wyłącznie na polskich, kilkusetletnich organach, będących dziełem wybitnych polskich rzemieślników. Muzyka największych kompozytorów w historii muzyki wydobywana z tych unkiatowych instrumentów rozbrzmiewa w zabytkowych świątyniach Krakowa – w Bazylice Mariackiej, Kościele Św. Krzyża, Kościele Św. Floriana, Bazylice o.o. Karmelitów i Bazylice o.o. Paulinów na Skałce. Wszystkie te czynniki tworzą klimat Festiwalu.

Program Festiwalu:

  • 5 lipca godz. 19.00 – Marcin Szelest –Kościół Św. Krzyża, ul. Św. Krzyża 23

Marcin Szelest ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy oraz, jako stypendysta Fulbrighta, w The Boston Conservatory (USA). Jego działalność koncertowa w kraju i za granicą obejmuje recitale organowe i występy z zespołem muzyki dawnej Harmonia Sacra, a także z solistami, chórami, orkiestrami i zespołami historycznych instrumentów. Jest laureatem nagrody Prezesa Rady Ministrów za pracę habilitacyjną Przemiany stylistyczne we włoskiej muzyce organowej przełomu XVI i XVII stulecia. Prezes Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej.

  • 12 lipca godz.20.00 – Michał Kocot – Bazylika OO. Karmelitów Na Piasku, ul. Karmelicka 19

Michał Kocot jest absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie organów Andrzeja Garbarka. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Józefa Serafina oraz klawesynu prof. Magdaleny Myczki. Artysta jest laureatem wielu konkursów muzyki organowej. Brał udział w kursach improwizacji, a także interpretacji muzyki organowej i klawesynowej prowadzonych przez takich profesorów jak: Pierre Pincemaille, Julian Gembalski, Gerhard Gnann, Lorenzo Ghielmi, czy Mark Kroll.

  • 19 lipca godz. 19.30 – Marek Stefański (organy), Barbara Świątek – Żelazna (flet) – Bazylika Św. Floriana, ul. Warszawska 1B

Marek Stefański należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej. Ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha. Na swoim koncie ma sukcesy podczas międzynarodowych festiwali muzyki sakralnej i organowej, w 2006 roku zdobył nagrodę muzyczną Fryderyk. Stał się propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Artysta wystąpił dotychczas z koncertami w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Południowej oraz Izraelu. Regularnie zapraszany jest na koncerty do Rosji, gdzie stał się jednym z najbardziej znanych zagranicznych organistów. Jest założycielem i kierownikiem artystycznym Festiwalu Muzycznego Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze Rzeszowskiej i Kościołach Rzeszowa oraz kierownikiem artystycznym Letnich Koncertów Organowych w Bazylice w Krośnie.

Barbara Świątek-Żelazna ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie. Studia podyplomowe odbyła w Konserwatorium w Paryżu pod kierunkiem prof. G. Crunelle. Przez wiele lat pracowała w Orkiestrze Polskiego Radia i Telewizji jako flecista-solista. Laureatka krajowych i zagranicznych (Wiedeń, Helsinki, Utrecht) konkursów muzycznych. Prowadziła kursy fletowe w Belgii, zasiadała w jury Międzynarodowego Konkursu Fletowego w Monachium, przewodniczyła jury Ogólnopolskiego Konkursu Fletowego.

  •  26 lipca godz. 19.30 – Carlo Tunesi – Włochy (Mediolan) – Bazylika Mariacka, Plac Mariacki 5

Carlo Tunesi to włoski organista wirtuoz. Kształcił się w zakresie gry na organach i gry na fortepianie w konserwatorium im. Gaetano Donizettiego w Bergamo, studiował również muzykologię na uniwersytecie w Pavii. Jest kierownikiem artystycznym i dyrygentem kilku chórów mediolańskich. Jako solista występował we Włoszech, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Francji, Niemczech, Czechach, Hiszpanii, Danii, i USA. Będąc członkiem stowarzyszenia Il Bordone uczestniczy w realizacji wielu projektów kulturalnych na terenie Mediolanu i północnych Włoch.

  • 2 sierpnia godz. 20.00 – Gordon Mansell – Kanada (Toronto) – Bazylika OO. Paulinów Na Skałce, ul. Skałeczna 15

Gordon Mansell jest organistą w kościele Our Lady of Sorrows w Toronto. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 4 lat w The Royal Conservatory of Music w Toronto. Organami zafascynował się w wieku 10 lat, a swoją karierę kościelnego organisty rozpoczął już dwa lata później. Kształcił się u Petera Daly’ego, Williama Wrighta i Johna Tuttle’a, jak również uczestniczył w licznych kursach międzynarodowych. Prowadzi szeroką działalność społeczną, angażując się w liczne wydarzenia kulturalne promujące muzykę organową.

  • 9 sierpnia godz. 19.30 – Szilveszter Rostetter – Węgry (Veszprem) – Bazylika Mariacka, Plac Mariacki 5

Szilveszter Rostetter to kompozytor, organista i dyrygent chóru kościoła św. Małgorzaty w Veszprém. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Liszta w Budapeszcie. W jego dorobku znajduje się płyta poświęcona pamięci Sługi Bożego Jana Pawła II – zawierającej utwory kompozytorów krakowskich. Jest wielkim popularyzatorem muzyki polskiej na Węgrzech, orędownikiem przyjaźni polsko-węgierskiej, a także założycielem chóru polonijnego przy Kościele Polskim w Budapeszcie.

Dyrektorem Artystycznym festiwalu jest prof. Mirosława Semeniuk-Podraza, a organizatorami Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki we współpracy z Akademią Muzyczną w Krakowie.

XXII Międzynarodowy Festiwal Letnie Koncerty Organowe
od 5 lipca do 9 sierpnia 2012 roku
Kraków

Dodaj komentarz