• 2012-06-18

Konkurs kompozytorski na Festiwalu Transatlantyk

18 sierpnia podczas poznańskiego Festiwalu Muzyki i Filmu Transatlantyk odbędą się dwa konkursy kompozytorskie: Transatlantyk Film Music Competition oraz Transatlantyk Instant Composition Contest. Dyrektorem artystycznym obu konkursów jest Jan A. P. Kaczmarek.

Rok temu triumfował Pan Matthijs Kieboom. Kto wygra tegoroczną edycję? (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rok temu triumfował Pan Matthijs Kieboom. Kto wygra tegoroczną edycję? (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po raz drugi młodzi kompozytorzy z całego świata będą mogli wziąć udział w dwóch konkursach kompozytorskich organizowanych w ramach Festiwalu Transatlantyk 2012.

Pierwszy z nich to Transatlantyk Film Music Competition. Polega na skomponowaniu muzyki do dwóch krótkich filmów – siedmiominutowego fragmentu obrazu Mój przyjaciel Hachiko w reżyserii Lasse Hallstroma oraz animacji Wielka Ucieczka w reżyserii Damiana Neonowa, produkcji Platige Image. Z nadesłanych do dnia 16 lipca 2012 r. kompozycji członkowie jury wyłonią 10 finalistów. Wielki finał z ich udziałem odbędzie się w Poznaniu 20 sierpnia. Zwycięzca konkursu otrzyma tytuł Transatlantyk Young Composer 2012 oraz Transatlantyk Young Composer Award – First Prize, a także nagrodę finansową. Zostaną też wyłonieni laureaci drugiego i trzeciego miejsca.

Drugi z towarzyszących Festiwalowi konkursów – Transatantyk Instant Composition Contest – odbędzie się już w całości podczas Festiwalu, w dniach 18-19 sierpnia. W pierwszym etapie uczestnicy wezmą udział w eliminacjach. Kompozytorzy zobaczą krótki materiał filmowy i na scenie, na oczach widzów, będą musieli stworzyć połączony z obrazem utwór fortepianowy. Tworzone instynktownie i na żywo improwizacje oceni jury, które wybierze 10 finalistów. Zwycięska dziesiątka zaprezentuje się ponownie w kompozytorskich improwizacjach przed jurorami i publicznością. Tym razem artyści będą musieli stworzyć na żywo utwory do 5-minutowego, innego niż w eliminacjach, materiału filmowego. Zwycięzca konkursu otrzyma tytuł Transatlantyk Instant Composer 2012 oraz nagrodę finansową. Również w tym konkursie zostaną wyłonieni laureaci drugiego i trzeciego miejsca.

Nagrody w obu konkursach zostaną wręczone w Poznaniu 21 sierpnia br., podczas gali kończącej tegoroczną edycję Festiwalu Transatlantyk.

Dyrektorem artystycznym obu konkursów jest Jan A. P. Kaczmarek. Towarzyszące Festiwalowi konkursy muzyki filmowej to okazja do zmierzenia się z najzdolniejszymi kompozytorami młodego pokolenia i spotkania przedstawicieli wszelkich związanych z filmem zawodów oraz możliwość zaprezentowania swojej twórczości publiczności Festiwalu.

Transatlantyk Film Music Competition oraz Transatlantyk Instant Composition Contest
Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk
od 18 do 21 sierpnia 2012 roku
Poznań

Dodaj komentarz