• 2012-06-16

Zapis socjologiczny Zofii Rydet

22 czerwca o godzinie 18.00 w Czytelni Sztuki w Gliwicach odbędzie się wernisaż wystawy Zapis socjologiczny 1978-1990 Zofii Rydet. Wystawę będzie można oglądać do 15 września.

Zapis socjologiczny 1978-1990, plakat (źródło: materiały prasowe)

Zapis socjologiczny 1978-1990, plakat (źródło: materiały prasowe)

W 1978 r. rozpoczęłam swój Zapis socjologiczny (…) miał on być takim balsamowaniem czasu, miał czy raczej ma utrwalić to co już się zmienia i co, choć jest jeszcze realną rzeczywistością, przestaje istnieć i może już w niedługim czasie będzie trudne do wyobrażenia. Ma pokazać wiernie człowieka w codziennym jego otoczeniu, wśród jakby tej otoczki, która z jednej strony staje się dekoracją jego bezpośredniego otoczenia – wnętrza, ale która także pokazuje jego psychikę, mówi czasami o nim więcej niż on sam.

Zofia Rydet

Zofia Rydet przez ponad dekadę, w ramach Zapisu, który sama artystka nazywa też prawdą ludzkiego losu. Artystka wykonała tysiące zdjęć mieszkańców polskiej wsi, od Suwalszczyzny aż po Śląsk. Powstał unikatowy portret odchodzącego świata i człowieczego przemijania. To jeden z największych projektów w dziejach polskiej fotografii. Zapis socjologiczny 1978-1990, wystawa, którą od 22 czerwca oglądać można w Czytelni Sztuki, prezentuje wybór około stu prac cyklu.

Artystka projekt swojego życia rozpoczęła mając sześćdziesiąt kilka lat. Wiek, który standardowo traktujemy jako czas podsumowań, przechodzenia na zasłużoną emeryturę, w jej przypadku stał się początkiem działań niezwykle doniosłych dla fotografii. Choć związana z Gliwickim Towarzystwem Fotograficznym, artystka od samego początku podążała odrębną twórczą drogą. Jej oryginalny, a zarazem prosty styl cechuje niezwykła wrażliwość. Moment portretowania drugiej osoby jest dla niej chwilą doniosłą i ważną. Formalnie proste, bezpośrednie ujęcia pozwalają jej wydobyć to, co w człowieku prawdziwe.

Zofia Rydet – Zapis socjologiczny 1978-1990
Wernisaż: 22 czerwca 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 15 września
Czytelnia Sztuki
Gliwice
Kurator: Andrzej Różycki

Dodaj komentarz