• 2012-06-16

Ars loci – obraz kolekcji

15 czerwca o godzinie 18.00 w Galerii Lipowa 13 w Lublinie odbył się wernisaż wystawy Ars loci – obraz kolekcji, będący trzecią częścią cyklu Lekcje z kolekcji. Wystawę będzie można oglądać do 9 września.

Wystawa Ars loci – obraz kolekcji jest drugą odsłoną, stanowiącą kontrapunkt dla wystawy Ars loci – obraz aktualny. Jest to prezentacja lubelskich kolekcji, przez pryzmat lokalnego środowiska. Na konkretnych przykładach (oczywiście jest to obraz wyrywkowy) można przyjrzeć się sposobowi konstruowania kolekcji, kluczom dokonywanych wyborów. Na wystawę złożą się dzieła m.in. ze zbiorów Muzeum Lubelskiego, Galerii Labirynt, czy Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Należy tutaj wspomnieć, że Lublin w tradycji historii sztuki odgrywa ważną rolę dzięki chociażby takim ośrodkom galeryjnym jak dawne BWA – Galeria Labirynt będąca w latach PRL-u jedną z nieugiętych instytucji prezentujących sztukę, która nigdzie indziej nie mogła być wystawiana, czy Galeria Biała prezentująca odmienne współczesne nurty – organizując przede wszystkim wystawy typu site specific.

Przy okazji obu wystaw pojawia się też pytanie o to czy lokalne środowisko artystyczne mieszczące zarówno indywidualizm jak i uniwersalność trendów nie jest w rzeczywistości lustrzanym odbiciem innych lokalnych ognisk twórczych, mikro-obrazem skupiającym jak w soczewce relacje wszystkich mikro-ośrodków stając się uniwersalnym wzorcem. Jednocześnie daje możliwość przyjrzenia się artystom lokalnym, a także wyborom kolekcyjnym tworzącym obraz tego środowiska. Takie zestawienie pozwoli w pewnym stopniu na skonfrontowanie obrazu aktualnego z obrazem w utrwalanym w zbiorach.

Wystawa Ars loci realizowana w dwóch odsłonach – pierwsza prezentowana w Warsztatach Kultury od 1 czerwca 2012 pokazuje aktualny obraz sztuki lokalnej, druga udostępniona w Lubelskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych od 15 czerwca 2012 złożona jest z dzieł z lubelskich kolekcji sztuki współczesnej.

Artyści: Włodzimierz Borowski, Jakub Ciężki, Jan Gryka, Lucjan Demidowski, Łukasz Głowacki, Katarzyna Hołda, Piotr Kmieć, Jarosław Koziara, Danuta Kuciak, Zdzisław Kwiatkowski, Sławomir Marzec, Irena Nawrot, Jan Popek, Urszula Ślusarczyk, Tomasz Zawadzki, Jan Ziemski.

Dzieła prezentowane na wystawie pochodzą z lubelskich kolekcji sztuki współczesnej oraz zbiorów archiwalnych, w tym: Kolekcji Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Kolekcji Galerii Labirynt, Kolekcji Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz ze zbioru Galerii Kont.

Ars loci – obraz kolekcji
Otwarcie: 15 czerwca 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 9 września
Galeria Lipowa 13
Lipowa 13
Lublin

Dodaj komentarz