• 2012-06-15

Kraj oczami Szczawińskiej

22 czerwca o godz. 20.00 na deskach Teatru Polskiego im. Hieronima Koieczki w Bydgoszczy odbędzie się premiera spektaklu Źle ma się kraj autorstwa Weroniki Szczawińskiej i Mateusza Pakuły. Inspiracją do napisania dramatu był zbiór esejów Tony’ego Judta.

„Źle ma się kraj”, reż. Weronika Szczawińska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Źle ma się kraj”, reż. Weronika Szczawińska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dramat, którego główną inspiracją jest zbiór esejów zmarłego niedawno wybitnego intelektualisty, Tony’ego Judta, został napisany specjalnie na zamówienie Teatru Polskiego. Jest to analiza świata po kryzysie gospodarczym i próba odzyskania utraconych pojęć dotyczących wspólnoty i dobra społecznego. Spektakl będzie podróżą laika po świecie zdeterminowanym przez pojęcia ekonomiczne, rynkowe, kategorie opłacalności i zysku. Jest to dowcipna i lekka próba odczarowania tych pojęć i pokazania, że to, jak ma się kraj, zależy w największej mierze od każdego z nas.

Mateusz Pakuła – rodzony w 1983 roku, dramatopisarz i dramaturg, ukończył Wydział Reżyserii Dramatu w krakowskiej PWST w roku 2011. Prowadził na Uniwersytecie Jagiellońskim warsztaty dramatopisarskie. Jego debiutancka sztuka Biały Dmuchawiec znalazła się w finale pierwszej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną i przez jury konkursu została uznana za najlepszy debiut roku. Latem 2010 nakładem Fundacji SPLOT ukazał się zbiór jego dramatów Biały Dmuchawiec. Pięć sztuk teatralnych, w którym znalazły się sztuki Biały Dmuchawiec (prapremiera 27 marca 2010 roku w Teatrze Osterwy w Lublinie, reż. Krzysztof Babicki).

Weronika Szczawińska – reżyserka, dramaturg, kulturoznawczyni, tłumaczka. Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Reżyserię studiowała w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Doktorantka w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Zrealizowała wiele spektakli w polskich teatrach, m.in. Jackie. Śmierć i księżniczka na podstawie tekstu Elfriede Jelinek w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, czy Zemsta na podstawie tekstu Aleksandra Fredry w Teatrze im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Jest również autorką cyklu wykładów Scena powidoków. Pamięć w teatrze w Instytucie Teatralnym w Warszawie. Współpracowała z pismami poświęconymi kulturze i sztuce – Dialog, Didaskalia, Teatr, ResPublica Nowa, Ha!art, Dramatika.

Reżyseria: Weronika Szczawińska
Autor: Mateusz Pakuła
Scenografia i kostiumy: Izabela Wądołowska
Reżyseria światła: Robert Łosicki
Występują: Małgorzata Witkowska, Julia Wyszyńska, Michał Czachor, Mirosław Guzowski, Jakub Ulewicz
Inspicjent: Hanna Gruszczyńska.

22 czerwca, godz. 19.00

Teatr Polski w Bydgoszczy
Aleje Adama Mickiewicza 2
Bydgoszcz

Dodaj komentarz