• 2012-06-15

Współodczuwanie

20 czerwca o godz. 18.30 w Galerii Katowice Związek Polskich Artystów Fotografików odbędzie się wernisaż wystawy Beaty Mendrek-Mikulskiej Współodczuwanie oraz zbiorowej wystawy Współodczuwanie – dialog.

„Współodczuwanie - Nadzieja”, fot. Marek Locher (źródło: materiały prasowe)

„Współodczuwanie - Nadzieja”, fot. Marek Locher (źródło: materiały prasowe)

Współodczuwanie to zestaw fotografii/ilustracji emocji, które często towarzyszą codziennym/trudnym wydarzeniom w życiu każdego człowieka, każdej relacji, każdego związku. Człowiek radzi sobie z trudnościami na własny, indywidualny sposób, ale to, co łączy przeżywanie takich chwil, to emocje, które towarzyszą wszystkim, niezależnie od skali problemu czy stopnia wrażliwości. Współodczuwanie, to przeżywanie codzienności wspólnie, oddziaływanie i reagowanie na siebie, na wszystko, co nas doświadcza.

Beata Mendrek-Mikulska

Współodczuwanie – dialog to zaproszenie do wypowiedzi twórczej i zaprezentowanie jej w postaci wystawy zbiorowej, towarzyszącej wystawie indywidualnej Beaty Mendrek- Mikulskiej Współodczuwanie. Założeniem wystawy zbiorowej – dialogu – jest głównie rozszerzenie i upowszechnienie tematyki, jaką są ludzkie emocje oraz sposób ich wizualizacji. Zwrócenie szczególnej uwagi na emocje towarzyszące każdemu związkowi, każdej relacji. Dodatkowo, bardzo ważne jest nawiązanie dialogu i prezentacja osobowości twórczych, zajmujących się różnymi formami wypowiedzi artystycznej, niezależnie od rodzaju uprawianej fotografii i sposobu spostrzegania otaczającej nas rzeczywistości, w kontekście fotograficznego postrzegania autorki projektu Współodczuwanie.
Do dialogu zaproszeni zostali wszyscy autorzy, dla których fotografia jest sposobem wypowiedzi twórczej. Na każdy temat/emocję należało przygotować pojedynczą fotografię (reportaż, portret, ilustracja, abstrakcja, fotografia symboliczna, itp.). Na wystawę nadesłano 203 prace, 29 autorów. Do prezentacji wybrano 38 prac, 20 autorów.

W wystawie zbiorowej Współodczuwanie – dialog, udział biorą: Anna Andrzejewska, Janusz Drobisz, Arkadiusz Gola, Artur Jastrzębski, Karolina Kruk, Stanisław Kusiak, Marek Liksztet, Marek Locher, Katarzyna Łata-Wrona, Arkadiusz Ławrywianiec, Marcin Michałowski, Adam Musielak, Iwona Nabzdyk, Bolesław Stachow, Timm Stutz, Krzysztof Szłapa, Bartosz Tylko, Marek Wesołowski, Barbara Wilczyńska, Anna Wołoch.

Beata Mendrek-Mikulska – urodziła się w 1980 r. w Katowicach. Jest absolwentką Policealnego Studium Fotograficznego oraz Wydziału RTV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach a także członkiem Zarządu ZPAF okręgu śląskiego. Od roku 2009 wykłada w Szkole Fotografii Fotoedukacja w Katowicach w zakresie Kompozycji Obrazu Fotograficznego oraz Technik Fotograficznych – pracownia cyfrowa. W latach 2003 – 2006 jako założycielka uczestniczyła w działaniach Grupy Fotograficznej Natechwile. Od roku 2002 zorganizowała oraz współorganizowała wiele wystaw i projektów artystycznych, m.in. w porozumieniu z Galerią Szyb Wilson, Galerią Czakram, Galerią Katowice ZPAF w Katowicach. Była współorganizatorką Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych EWNS w 2004 r. w Katowicach. Zawodowo zajmuje się fotografią i projektowaniem graficznym – jako właściciel firmy BMM Pracownia Artystyczna.

Beata Mendrek-Mikulska, Współodczuwanie
Termin: 20 czerwca 2012 roku, godz. 18.30
Galeria Katowice ZPAF
Katowice
ul. Św. Jana 10

Dodaj komentarz