• 2012-06-13

Noise i graficzny dźwięk w Rosji

14 czerwca o godzinie 18.00 w Muzeum Sztuki w Łodzi odbędzie się wykład profesora Andrieja Smirnowa pt. Historia muzyki noise i graficznego dźwięku w Rosji od 1910 roku do lat pięćdziesiątych.

Widok wystawy „Dźwięki elektrycznego ciała”, fot. P. Tomczyk (źródło: materiały prasowe)

Widok wystawy „Dźwięki elektrycznego ciała”, fot. P. Tomczyk (źródło: materiały prasowe)

Wykład będzie dotyczył rosyjskiego futuryzmu i muzyki free. Począwszy od lat dwudziestych tradycje muzyki hałasu doprowadziły do fascynujących i w większości zapomnianych eksperymentów dźwiękowych. Wystąpienie obejmie zagadnienia od pierwszych filmów dźwiękowych i eksperymentalnych audycji3 radiowych w latach 1929-1934 oraz różnorodnych odkryć z zakresu syntezy dźwiękowej związanej z rysowanym i graficznym dźwiękiem powstającym między 1930 i 1949 rokiem. Wykładowi będzie towarzyszyć bogaty materiał ilustracyjny oparty o ocalałe ścieżki dźwiękowe i dokumenty.

Andriej Smirnow – interdyscyplinarny artysta, niezależny kurator, kompozytor, badacz, wykładowca oraz programista pracujący nad technologiami dotyczącymi interakcji kompozytorskich. Jest założycielem Centrum Teremina przy Państwowym Moskiewskim Konserwatorium i wykładowcą w Szkole Fotografii i Multimediów im. Rodczenki, gdzie wykłada podstawy muzyki elektroakustycznej i nowe technologie muzyki komputerowej. Zajmuje się kolekcjonowaniem i archiwizacją dokumentów dotyczących historii technologii muzycznych i sztuki dźwięku w Rosji we wczesnych latach dwudziestych.

Historia muzyki noise i graficznego dźwięku w Rosji od 1910 roku do lat pięćdziesiątych
Wykład Andrieja Smirnowa
14 czerwca 2012 roku, godz. 18.00
Muzeum Sztuki ms² w Łodzi
Ogrodowa 19

Dodaj komentarz