Projekt Wrzeszcz w Galerii Arsenał

15 czerwca o godzinie 20.00 w Galerii Arsenał w Białymstoku odbędzie się projekt audio-wideo Wrzeszcz. Koncert odbędzie się w ramach finisażu wystawy Reynolda Reynoldsa The Lost.

Projekt Wrzeszcz (źródło: materiały prasowe)

Projekt Wrzeszcz (źródło: materiały prasowe)

Miasto ulega ciągłym metamorfozom. Stare miejsca sąsiadują z nowymi. To, co było rzeczywistością, staje się częścią pamięci, ulotnym zapisem. Miasto jest dźwiękowym palimpsestem – spotykają się tu dźwięki aktualne i te z przeszłości. Dźwięki unoszą się w powietrzu jak duchy. Miasto – naładowane ładunkami elektrycznymi, polem magnetycznym, dronami wentylatorów – rozbudza, dręczy neurony, przywołuje obrazy, ale i dźwięki. Dalekie odgłosy mogą też ukoić ucho. Infradźwięki wywołują nerwowość, ale i stan śnienia na jawie.

Marcin Dymiter aka emiter

Projekt Wrzeszcz miał swoją premierę 9 października 2011 roku w Gdańsku w ramach V Festiwalu Transwizualia. Spotkanie gdańskich artystów na styku dwóch mediów to połączenie elektroniki, instrumentów akustycznych i dźwięków otoczenia oraz pracy wideo. Synteza improwizacji i dźwiękowej interpretacji obrazu. Z kolei praca wideo Ani Witkowskiej to przestrzenny esej o otoczeniu, czyli o konkretnej tkance miejskiej Wrzeszcza. Stąd pomysł na film strukturalny. Artystka bezpośrednio odwołuje się do metod twórczych Roberta Morissa z lat 60-70. i używa w swojej realizacji lustra. Miasto ma przejrzeć się chwilowo samo w sobie. Projekt Wrzeszcz przenosi nas w przestrzeń uwolnioną od realnego wymiaru miasta, które staje się tematem muzycznej i wizualnej wyprawy.

Wystąpią:
Ania Witkowska – wideo
Kuba Staruszkiewicz – perkusja
Paweł Nowicki – wibrafon
Marcin Dymiter – elektronika, field recording

Projekt Wrzeszcz, 15 czerwca, godz. 20.00
Galeria Arsenał
Białystok

Dodaj komentarz