• 2012-06-13

Lidia Duda w Kinie Iluzja

15 czerwca o godzinie 18.15 w Kinie Studyjnym Iluzja w Częstochowie odbędzie się pokaz polskich filmów nagrodzonych na 52.Krakowskim Festiwalu Filmowym. Po pokazie odbędzie się spotkanie z Lidią Dudą.

Lidia Duda to autorka reportaży i filmów dokumentalnych. Jest laureatką licznych nagród na festiwalach filmowych. Po emisji filmu Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie (dokumentalny zapis życia chłopców w wieku od siedmiu do czternastu lat, tzw. klejarzy, którzy żyją na ulicy) zorganizowano specjalne posiedzenie sejmowej komisji ds. dzieci i młodzieży, a po emisji U nas w Pietraszach (opowieść kilkuletniego chłopca o życiu w popegeerowskiej wsi Pietrasze) minister Barbara Labuda powołała zespół, który miał opracować program pomocy dla popegeerowskich wsi.

Trzeba lubić bohaterów i patrzeć na nich krytycznie, być głodnym historii bohatera, umieć go wysłuchać, kiedy opowiada swoją tragedię. W tej współpracy musi być uczciwość. Nie może być ukrytej kamery i oszukiwania, że tego czy tamtego się nie nakręci. To obraz codzienności, więc utrwalamy wszystko.

Lidia Duda

Bohater filmu Uwikłani w reżyserii Lidii Dudy, był w dzieciństwie molestowany przez sąsiada i potem, już jako nastolatek, dwukrotnie próbował wziąć na nim odwet. Ich role odwróciły się: to pedofil boi się dzisiaj swojej ofiary. Widz poznaje tę trwającą dziewięć lat wzajemną zależność również z perspektywy najbliższych obu mężczyznom osób. Ta historia oparta na nienawiści i strachu zdaje się nie mieć końca.

Pozostałe filmy pokazu : Arbuz, Drwal, Samotność dźwięku.

Projekcje filmów, Spotkanie z Lidią Dudą, 15 czerwca, godz. 18.15
Kino Studyjne Iluzja
Częstochowa

Dodaj komentarz