• 2012-06-12

GAMES GO ON

Od 20 do 23 czerwca na fasadzie WRO Art Center we Wrocławiu będzie można obejrzeć projekcję wideo Kurta Fleckensteina Games go on.

Kurt Fleckenstein, „Games go on”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Kurt Fleckenstein, „Games go on”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Podczas gdy emocje związane z EURO 2012 sięgają szczytu, Centrum Sztuki WRO zmusza do niestandardowego myślenia o sportowej rywalizacji i prowokuje do refleksji na temat historii. W tym samym czasie na fasadzie WRO Art Center oraz w galeriach w Kijowie i Berlinie odbędą się pokazy najnowszego projektu niemieckiego artysty Kutra Fleckensteina.

Na wielkoformatowej projekcji wideo będzie można zobaczyć rejestrację meczu, który bez publiczności odbył się kilka dni wcześniej w Kijowie. Wzięli w nim udział piłkarze ubrani w historyczne stroje niemieckiej reprezentacji z 1941 roku. Na boisku obecni byli  również nadzy ludzie – kobiety i mężczyźni w różnym wieku. Ci ostatni, w trakcie gry,  zostają sukcesywnie eliminowani z boiska przez niemieckich piłkarzy, którzy miast nazwisk i numerów na koszulkach nadrukowane mają nazwy miejsc i daty popełnionych w nich masowych zbrodni.

Celem projektu jest upamiętnienie nazistowskiej zbrodni z 1941 roku, kiedy w Babim Jarze dokonano masowej egzekucji na ponad 33 tysiącach Żydów. Jednocześnie odnosi się on do legendy tzw. Meczu Śmierci, który w 1942 roku odbył się w Kijowie między zespołem FC Start, złożonym głównie z piłkarzy Dynama Kijów pracujących w tamtejszej fabryce chleba, a niemieckimi żołnierzami.

Tytuł stanowi nawiązanie do sytuacji z Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku: kiedy w zamachu przeprowadzonym przez palestyńskich terrorystów zginęło 11 reprezentantów Izraela, MKOl zdecydował o nieprzerywaniu Igrzysk, w oświadczeniu używając stwierdzenia: The games must go on…

Kurt Fleckenstein
Games go on
20-23 czerwca 2012 roku, godz. 22.00-24.00
WRO Art Center we Wrocławiu
ul.Widok 7

Dodaj komentarz