• 2012-06-12

Całuny – Monika Weiss

15 czerwca o godzinie 18.00 w Galerii BWA Zielona Góra odbędzie się wernisaż wystawy RECALL. Całuny autorstwa Moniki Weiss. Wystawa potrwa do 8 lipca.

Monika Weiss, „Phlegethon-Milczenie III," still from self-shot video and performance, Kunsthaus Dresden, 2007 (źródło: materiały prasowe)

Monika Weiss, „Phlegethon-Milczenie III," still from self-shot video and performance, Kunsthaus Dresden, 2007 (źródło: materiały prasowe)

Całuny Moniki Weiss koncentrują się wokół tematu obozu pracy przymusowej dla kobiet, stworzonym przy Deutsche Wollenwaren Manufaktur AG podczas wojny. Zakład ten był jednym z największych w Niemczech, a włókiennictwo w Zielonej Górze – ówczesnym Gruenbergu – należało do najlepiej rozwiniętych gałęzi tutejszego przemysłu. Przed powstaniem tego obozu kobiety były pracownicami przymusowymi w niemieckich zakładach tekstylnych, a po wydaniu zarządzenia, że Żydzi nie mogą poruszać się bez nadzoru, zakład przekształcono w obóz koncentracyjny, przypisując go najbliżej położonemu obozowi w Gross-Rosen. W ciągu jednego dnia pracownice przymusowe stały się więźniarkami poddanymi wszelkim rygorom obozu koncentracyjnego.

Na wystawie zostanie zaprezentowane między innymi wideo z performansu odnoszącego się do tych wydarzeń, zrealizowane z udziałem mieszkańców. Filmując teren byłego obozu koncentracyjnego z lotu ptaka, Weiss pokazuje również rejony przylegające do niego, które są obecnie zamieszkane. Miejsce byłego obozu, jego dewastacja i opuszczenie – stwarza pozory nieobecności a jednocześnie pozostaje wyrwą, dosłownym i metaforycznym brakiem w przestrzeni miasta. Grupa miejscowych kobiet będzie przebywać na terenie byłego obozu przez kilka godzin, swoją obecnością nawiązując do nieobecności kobiet, które tutaj pracowały i które poszły potem w marszu śmierci. Głosy mieszkańców Zielonej Góry staną się także częścią abstrakcyjnej kompozycji muzycznej. Projekt zawiera także drugie wideo ukazujące zbliżenie anonimowego popiersia młodej kobiety. Jej dłonie stopniowo zdejmują i ponownie zakładają bandaż, jej ruchy są powolne, zawieszone pomiędzy pieszczotą i bólem, nawiązując do etymologii słowa całun. Podobnie jak w jej innych pracach z ostatnich lat, Weiss nawiązuje do archaicznych tradycji lamentu jako zorganizowanego działania i reakcji wobec wydarzenia historycznego. Tytułowe Całuny otwierają przestrzeń specyficznego wydarzenia, które w kontekście rytuału lamentu i pamięci, istnieje poza konkretnym czasem, a więc także obecne w tej chwili.

Monika Weiss jest polsko-amerykańską artystką, której sztuka bada relacje między historią i postpamięcią. Jej performatywne instalacje, filmy, obiekty i kompozycje dźwiękowe funkcjonują w kontekście fenomenologii ciała, gestu, śladu i enuncjacji. Przed powstaniem każdej pracy przeprowadza intensywny research, często współpracując z historykami lub archiwistami. Brytyjski krytyk sztuki Guy Brett twierdzi, że Weiss stwarza odmienne doświadczenie przestrzeni i czasu, który nie ma określonego końca lub celu, jest stały, trwa, umacniając się i pogłębiając ludzką obecność. Jej sztuka jest szczególnym i oryginalnym połączeniem technologicznych mediów (projekcja wideo) z archaicznym aktem rysowania. Dźwięk jest także istotnym elementem jej prac. Precyzyjnie skomponowany przes artystkę, przenosi bezdźwięczne sfilmowane akcje w inne rejony znaczeń. Wśród wystaw indywidualnych Weiss zwraca uwagę Five Rivers, pierwszy retrospektywny przegląd jej twórczości, zorganizowany przez Lehman College Art Gallery, City University of New York w 2005 roku.

Monika Weiss – RECALL. Całuny
Wernisaż: 15 czerwca, godz. 18.00
Wystawa czynna do 8 lipca
BWA Zielona Góra
Niepodległości 19
Zielona Góra
Kurator: Wojciech Kozłowski

Dodaj komentarz