• 2012-06-11

Polskie filmy na MFF w Karlowych Warach

29 czerwca 2012 roku rozpocznie się 47. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach. Na festiwalu zostanie pokazanych dziewięć polskich filmów.

Logo Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach (źródło: materiały prasowe)

Logo Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach (źródło: materiały prasowe)

Siedem produkcji polskich zakwalifikowało się do sekcji konkursowych.

W tym roku do Konkursu Głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach zakwalifikowały się dwie polskie produkcje: Zabić bobra w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego i polsko-czeska koprodukcja Polski film w reżyserii Marka Najbrta, zwycięzcy 3. edycji festiwalu Off Plus Camera.

W konkursowej sekcji East of the West, która prezentuje debiuty i drugie filmy zrealizowane przez reżyserów z Europy Środkowej i Wschodniej, znalazły się dwie polskie fabuły: Yuma w reżyserii Piotra Mularuka i Bez wstydu w reżyserii Filipa Marczewskiego, którą polscy widzowie mogli zobaczyć podczas 37. Gdynia Film Festival w Konkursie Polskim.

Do konkursowej sekcji Forum Niezależnych (Forum of Independents) został wybrany fabularny debiut Tomasza Wasilewskiego W sypialni. Film był pokazywany na 37. Gdynia Film Festival w Konkursie Polskim. Odtwórczyni głównej roli, Katarzyna Herman, otrzymała nagrodę Jantara za główną rolę kobiecą na 30. Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. W sekcji Forum Niezależnych organizatorzy festiwalu prezentują niezależne filmy z całego świata, które walczą o nagrodę Independent Camera Award.

Wśród tytułów, które zakwalifikowały się do Konkursu Filmów Dokumentalnych znalazły się dwie polskie produkcje: krótkometrażowa etiuda Kichot w reżyserii Jagody Szelc, studentki V roku PWSFTviT w Łodzi i pełnometrażowa polsko-niemiecko-duńsko-francuska koprodukcja Polish Illusions w reżyserii Jacoba Dammasa i Helge Renner.

W ramach sekcji Antoher View, która prezentuje filmy cechujące się niespotykanym podejściem artystycznym, czeska publiczność zobaczy Baby są jakieś inne w reżyserii Marka Koterskiego. Wśród obrazów w sekcji Filmy czeskie, pokazującego produkcje zrealizowane w 2011 i 2012 roku, znalazła się polsko-czesko-słowacka koprodukcja Konfident w reżyserii Juraja Nvoty.

Podczas poprzednich edycji festiwalu polskie filmy były pokazywane w sekcjach konkursowych i nagradzane przez międzynarodowe jury. W 2005 roku Krzysztof Krauze otrzymał Kryształowego Globusa za film Mój Nikifor, a grająca w nim główną rolę Krystyna Feldman – nagrodę dla najlepszej aktorki.

Nagrodzono także polskie produkcje współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. W 2009 roku Filip Garbacz zdobył specjalne wyróżnienie jury za rolę w filmie Świnki Roberta Glińskiego. W 2010 roku Mateusz Kościukiewicz i Filip Garbacz otrzymali ex aequo nagrodę za najlepsze role męskie w filmie Pawła Sali Matka Teresa od kotów. W zeszłym roku nagrodę główną w konkursie filmów dokumentalnych otrzymał film Deklaracja nieśmiertelności w reżyserii Marcina Koszałki.

47. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach
od 29 czerwca do 7 lipca

Dodaj komentarz