• 2012-06-09

Roland Schefferski – Z życia Europejczyków

15 czerwca 2012 roku o godzinie 17.00 w Galerii Nowy Wiek w Zielonej Górze odbędzie się wernisaż wystawy pt. RECALL. Roland Schefferski – Z życia Europejczyków.

Jedna z prac Rolanda Schefferskiego (źródło: materiały prasowe)

Jedna z prac Rolanda Schefferskiego (źródło: materiały prasowe)

Wystawa  Z życia Europejczyków jest drugim indywidualnym pokazem prac Rolanda Schefferskiego w Muzeum Ziemi Lubuskiej. W 2003 roku w ramach wystawy Inwentaryzacja wykorzystał on przechowywane w magazynie naszego muzeum eksponaty pochodzące z byłego zielonogórskiego Heimatmuseum. Do realizacji aktualnej instalacji zainspirowały go stare, szklane przeźrocza, które przez dłuższy czas uważano za zaginione. Przeźrocza te zachowały się i obecnie znajdują się także w kolekcji Muzeum Ziemi Lubuskiej. Powstały one na początku dwudziestego wieku i stanowiły część przedwojennych zbiorów Berlińskiej Gminy Żydowskiej (Kunstsammlung + Sammlung der Jüdischen Gemeinde zu Berlin). Ich motywami są między innymi portrety, pejzaże, architektura żydowska, jak również dzieła sztuki i osobliwości powstałe w różnych okresach rozwoju sztuki. Ukazują one też sceny z życia Europejczyków w pierwszej połowie dwudziestego wieku. Używane do celów badawczych, świadczą o dużym zainteresowaniu berlińskich Żydów zarówno kulturą własną, jak też o ich otwartym nastawieniu wobec innych kultur. Zaledwie ślady ich kultury są obecne w niemieckim i polskim życiu codziennym.

Wystawa jest próbą stymulowania pamięci o przeszłości rozumianej jako proces aktywnego współuczestnictwa. Roland Schefferski koncentruje się na stracie wynikającej ze zniszczenia jednej z kultur europejskich, kultury żydowskiej, będącej integralną częścią naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego i zachęca do wyobrażenia sobie tego, co wraz z zagładą kultury żydowskiej zostało utracone. Na wystawę składają się instalacja oraz multimedialna prezentacja wybranych motywów przeźroczy ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Kuratorem wystawy w muzealnej Galerii Nowy Wiek jest Leszek Kania, a ekspozycję oglądać można będzie do 8 lipca bieżącego roku. Druga część wystawy RECALL –  autorstwa Moniki Weiss, zatytułowana Całuny - czynna będzie w BWA również do 8 lipca, a jej kuratorem jest Wojciech Kozłowski.

RECALL. Roland Schefferski – Z życia Europejczyków
Wernisaż: 15 czerwca, godz. 17.00
Wystawa czynna od: 15 czerwca do 8 lipca 2012 roku
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze – Galeria Nowy Wiek
Niepodległości 15
Zielona Góra
Kurator: Leszek Kania

Dodaj komentarz