• 2012-06-09

Radek Szlaga, Freedom Club – Trailer

6 czerwca 2012 roku o godzinie 18.00 w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki Galerii Foksal w Warszawie odbył się wernisaż wystawy Radka Szlagi pt. Freedom Club – Trailer. Wystawa będzie czynna do 10 sierpnia.

Radek Szlaga, „Freedom Club - Trailer” (źródło: materiały prasowe)

Radek Szlaga, „Freedom Club - Trailer” (źródło: materiały prasowe)

Wystawa Radka Szlagi w Galerii Foksal pt. Freedom Club – Trailer to krytyczne spojrzenie na kulturę, historię, polską tradycję i zachodni konsumeryzm oraz artystyczna bomba w sercu Warszawy. Tytuł wystawy nawiązuje do historii amerykańskiego matematyka i terrorysty polskiego pochodzenia – Teda Kaczyńskiego, który od 1978 do 1995 roku wysyłał do osób, które obwiniał o postępującą technicyzację życia, bomby oznakowane literami FC (Freedom Club). Kaczyński zamierzał w ten sposób walczyć ze złem wynikającym z postępu. Zdaniem Kaczyńskiego technologia jest wrogiem wolności, którą rozumiał jako indywidualną odpowiedzialność każdego człowieka za zaspokajanie podstawowych potrzeb.

Radek Szlaga przeobraża przestrzeń Galerii Foksal w anarchizujący plan zdjęciowy z sadzonkami ziemniaków pod folią, bimbrem i rodakami pogrążonymi w przestępczym procederze w oparach zacieru. Projekt dla Galerii Foksal, podobnie jak praca śledczych, to siatka nieoczywistych powiązań i pozornie odległych skojarzeń. Od słowa do słowa budujemy strefę wpływów, której siła nie polega na wierności prawdzie, lecz na sugestywności i drzemiącej w nas potrzebie interpretacji. Artysta przywołuje owiane tajemnicą śledztwo FBI w sprawie Kaczyńskiego, by po raz kolejny wskazać na obecność mechanizmu manipulacji w dziedzinach, które chcemy kojarzyć z logiczną analizą. W ten sposób sztuka również staje się elementem manipulacji; dziedziną, w której o sukcesie może decydować spryt i socjotechnika. Produkcja bimbru, wpisana w szarą strefę, z której zyski przechodzą na inne działania o charakterze przestępczym, to również symbol obiegu informacji, zmiany medium i szybkiej transformacji. Ten, na pozór ironiczny, obraz globalnej wioski zdradza fascynację artysty człowiekiem, siłą jego głupoty, szaleństwa, pragnienia posiadania, pragnienia władzy i tą najniebezpieczniejszą – chęcią przeżycia. Radek Szlaga nigdy nie posuwa się do otwartej krytyki systemów i zachowań społecznych, zawstydzony umownością języka, którym opisujemy rzeczywistość. Malarstwo uwalnia go od tego ryzyka. Zupełnie, jakby artysta mniej obawiał się pogardy krytyków niż szeroko rozumianego społeczeństwa, które artysta uważa w gruncie rzeczy za niewinne i chroni je nawet przed samym sobą.

Radek Szlaga urodził się w 1979 r. W 2005 roku uzyskał dyplom z Malarstwa na ASP w Poznaniu. Od 2007 roku, wraz z Wojciechem Bąkowskim, Tomaszem Mrozem, Konradem Smoleńskim, Piotrem Bosackim, Magdaleną Starską i Izą Tarasewicz, tworzy grupę artystyczną PENERSTWO. Jest związany z Galerią Leto. Brał udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą, m.in. w CSW Zamek Ujazdowski, Galerii Arsenał w Białymstoku, Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. W roku 2011 przebywał na rezydencji w ISCP w Nowym Jorku. W kwietniu 2012 roku Galeria Leto zaprezentowała prace artysty w ramach targów Frieze Art w Nowym Jorku.

Freedom Club – Trailer to kolejna odsłona większego projektu artysty, którego kontynuacją będzie indywidualna wystawa Radka Szlagi w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski we wrześniu 2012 r.

Radek Szlaga: Freedom Club – Trailer
Wernisaż: 6 czerwca, godz 18.00
Wystawa czynna od 6 czerwca do 10 sierpnia
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki Galeria Foksal
Warszawa

Dodaj komentarz