• 2012-06-08

Medal Puszkina dla Małgorzaty Szlagowskiej-Skulskiej

5 czerwca 2012 roku podczas uroczystości Dnia Niepodległości w Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Polsce, Medal Puszkina odebrała dyrektor festiwali filmowych Sputnik i Wisła – Małgorzata Szlagowska-Skulska.

Małgorzata Szlagowska-Skulska otrzymała Medal, nadany przez Prezydenta Federacji Rosyjskiej, z rąk Ambasadora Federacji Rosyjskiej Aleksandra Aleksiejewa.

Medal Puszkina przyznawany jest obywatelom Rosji i obcokrajowcom za najwyższe zasługi w dziedzinie kultury i sztuki, nauk humanistycznych i literatury, za duży wkład w badanie i ochronę dziedzictwa kulturowego, za zbliżenie i wzajemne wzbogacenie się kultur różnych narodów.

Medal ustanowił Prezydent Federacji Rosyjskiej 9 maja 1999 roku, od tej daty wręczono 686 odznaczeń. W Polsce Medal Puszkina nadano do tej pory 4 razy, m.in. aktorowi Danielowi Olbrychskiemu oraz Januszowi Tazbirowi – członkowi PAN.

W listopadzie 2011 roku podczas uroczystego otwarcia Festiwalu Sputnik nad Polską w Sali Kongresowej przyznano również Małgorzacie Szlagowskiej-Skulskiej Order Przyjaźni w geście uznania za ogrom pracy i budowanie dialogu kulturalnego między Polską a Rosją. Order Przyjaźni jest najwyższym odznaczeniem w Federacji Rosyjskiej, nadawanym przez Prezydenta. Order Przyjaźni Federacji Rosyjskiej w 2010 roku otrzymał Andrzeja Wajda.

Dodaj komentarz