• 2012-06-06

Laibach w Eterze

20 września 2012 roku o godzinie 20.00 we wrocławskim klubie Eter na jedynym koncercie w Polsce, wystąpi zespół Laibach. Koncert odbędzie się w ramach trasy koncertowej We Come In Peace wspierającej europejską premierę filmu Iron Sky.

Laibach (źródło: materiały prasowe)

Laibach (źródło: materiały prasowe)

Muzyka z filmu, skomponowana przez zespół Laibach, z wieloma odniesieniami do kompozycji Wagnera, zostanie zaprezentowana na żywo w trakcie wrocławskiego koncertu. Oprócz materiału muzycznego, który znalazł się w filmie, widzowie będą mogli także usłyszeć utwory z nadchodzących dwóch albumów Laibach, a także set najbardziej znanych utworów z historii zespołu od lat 80-tych do dziś.

Laibach – słoweński zespół muzyczny, powstał w 1980 w górniczo-przemysłowej miejscowości Trbovlje w Jugosławii (obecnie Słowenia). Silnie związany w swojej działalności z Neue Slowenische Kunst. Nazwa zespołu pochodzi od niemieckiej nazwy Lublany, obecnie stolicy Słowenii. Część utworów, a nawet całych płyt tego zespołu to swoisty performance, bazujący na przeróbkach najbardziej znanych zespołów światowych, takich jak The Beatles, Queen, Europe czy The Rolling Stones. Na początku działalności zespół spotykał się z niechęcią ze strony ówczesnych komunistycznych władz państwa. Zakazano pokazu multimedialnego projektu – Rdeci Revirji (odzew na strajk miejscowych górników) oraz zabroniono występowania członkom grupy na koncertach i używania niemieckiej nazwy Laibach (dawna austriacka nazwa miasta Lublana – stolicy Słowenii).

W dodatku współzałożyciel zespołu Tomaž Hostnik popełnił samobójstwo. Wszystkie te negatywne wydarzenia odzwierciedlały początkową twórczość grupy. W 1984 roku wydali swój pierwszy album Rekapitulacja, będący zbiorem wcześniejszych eksperymentalnych nagrań. Occupied Europe Tour z kolei to ciężkie, depresyjne brzmienie oraz charakterystyczne słoweńskie śpiewy. Czynią one ten krążek bardzo charakterystycznym dla Laibacha w jego początkowym stadium istnienia. W następnym zbiorze Opus Dei pojawiły się covery znanych utworów: Queen (One Vision) oraz Opus (Life is Life). Odtąd umieszczanie przeróbek weszło już w kanon Słoweńców. Niedługo potem Laibach wydał Sympathy Of The Devil złożony z 6 przeróbek tak samo zatytułowanego kawałka autorstwa The Rolling Stones. Z samych coverów składał się też Let It Be, wzorowany na tytułach płyty o tej samej nazwie autorstwa The Beatles.

Koncert zespołu Laibach
20 września, godz. 20.00
Klub Eter
Kazimierza Wielkiego 19
Wrocław

1 komentarz do artykułu “Laibach w Eterze”

  1. Bauchaus

    W końcu! Ich kawałki są swietne, a covery to istny majstersztyk. One vision Queen jest chyba lepszy niż w oryginale. Ale będę miał okazję porównać, bo będę na dwóch koncertach :) – Laibachu i QUEEN we wrocławiu 7 lipca. Będziecie na którymś z nich?

Dodaj komentarz