• 2012-06-05

Przegląd kina latynoamerykańskiego Kino w budowie

10 czerwca 2012 roku w krakowskim Kinie Pod Baranami rozpocznie się przegląd niezależnego kina latynoamerykańskiego Kino w budowie. Gościem specjalnym przeglądu będzie María Laura Cali, argentyńska aktorka i producentka filmowa.

Kadr z filmu „Cudzoziemka” (źródło: materiały prasowe)

Kadr z filmu „Cudzoziemka” (źródło: materiały prasowe)

Program Kina w budowie składa się z długometrażowych filmów latynoamerykańskich zrealizowanych przy wsparciu festiwali filmowych w San Sebastián i Tuluzie oraz Instytutu Cervantesa. Prezentowane filmy oddają zróżnicowanie i bogactwo produkcji kinematograficznej Ameryki Łacińskiej: wielość gatunków, tematów i sposobów narracji.

Tegoroczną edycję otworzy pokaz argentyńskiej komedii romantycznej Amorosa Soledad z Inés Efron, znanej w Polsce ze znakomitego filmu XXY, w roli głównej. W kolejnych dniach widzowie będą mieli szansę zobaczyć Złudzenia optyczne, inspirowane twórczością Jarmuscha, Allena i Kaurismakiego, rewelacyjną Służącą nagrodzoną na festiwalu Sundance i Off Plus Camera oraz nikaraguańską produkcję La Yuma, zgłoszoną w 2010 roku do rywalizacji o Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Przegląd zakończy projekcja filmu Cudzoziemka, nagrodzonego Premio Signis na festiwalu w San Sebastián, z udziałem Marii Laury Cali. Odtwórczyni głównej roli i producentka Cudzoziemki opowie widzom o współczesnej kinematografii latynoamerykańskiej i problemach, z jakimi borykają się twórcy filmów niskobudżetowych w krajach Ameryki Łacińskiej.

Program:

10 czerwca, godz. 20.30 Amorosa Soledad, reż. Martín Carranza, Victoria Galardi, Argentyna 2008, 85’

Bohaterką tej komedii romantycznej jest neurotyczna dziewczyna, która po porzuceniu przez chłopaka postanawia już zawsze być singlem. Wkrótce poznaje jednak mężczyznę, z którym niespodziewanie zaczyna jej się dobrze układać. Były i aktualny chłopak, matka z obsesją na punkcie swojego wyglądu, ojciec, z którym praktycznie się nie widuje oraz zaufany wspólnik, z którym prowadzi sklep z wyposażeniem i dekoracją wnętrz – oto postaci, z którymi Soledad dzieli swój fascynujący świat.

11 czerwca, godz. 20.30 Złudzenia optyczne (Ilusiones ópticas), reż. Cristián Jiménez, Chile/Portugalia/Francja 2009, 105’

W Valdivii pada deszcz. Ochroniarz z centrum handlowego zakochuje się w eleganckiej złodziejce. Przedsiębiorczy urzędnik zostaje wysłany przez pracodawców na kurs przygotowania do bezrobocia. Niewidomy narciarz odzyskuje wzrok i nagle zaczyna go przerażać własne miasto. Trójka mężczyzn musi odnaleźć się w nowych okolicznościach i stawić czoła sytuacjom, których nie rozumieją. Deszcz nadal pada. Wszystko wydaje się nierealne, niczym złudzenia optyczne.

12 czerwca, godz. 20.30 Służąca (La Nana) reż. Sebastián Silva, Chile 2009, 117’

Po 23 latach pracy Raquel żyje wyobrażeniem, że jest nie tylko służącą, lecz pełnoprawnym członkiem rodziny Valdesów. Pewnego dnia pani domu postanawia zatrudnić dodatkową pomoc, uważając, że Raquel jest przepracowana. W obawie przed utratą swojej dotychczasowej uprzywilejowanej pozycji Raquel robi wszystko, aby pozbyć się nowej pokojówki. Wszystko zmienia się wraz z przybyciem bardzo energicznej Lucy, której entuzjazm i pogoda ducha przynosi odmianę w życiu głównej bohaterki.

13 czerwca, godz. 20.30 La Yuma, reż. Florence Jaugey, Nikaragua/Meksyk 2010, 90’

Managua. Dziś. Yuma chce zostać zawodowym bokserem. W ubogiej dzielnicy, gdzie mieszka, gangi walczą między sobą o kontrolę nad ulicami. W domu, w którym mieszka, króluje nienawiść. Ring, siła i zręczność ciała, to jej największe marzenia i pomysł na życie. Ulica, kradzież, spotkanie: Yuma poznaje Ernesto, studenta dziennikarstwa z innej dzielnicy. Różni ich wszystko, ale zakochują się w sobie, powodowani pragnieniem znalezienia swojego miejsca na świecie.

14 czerwca, godz. 20.30 Cudzoziemka, reż. Fernando Díaz, Argentyna 2008, 105’; spotkanie z Marią Laurą Cali, odtwórczynią głównej roli oraz producentką filmu.

Maria jest małomówną i zamkniętą w sobie Argentynką mieszkającą w Barcelonie. Śmierć dziadka, jej jedynego krewnego, zmusza ją do powrotu do Indio Muerto, zapadłej dziury w Argentynie. Po długiej podróży, Maria dociera do miejsca nawiedzanego jedynie przez uporczywy wiatr i chmury kurzu, które tylko wzmagają poczucie odosobnienia. Wbrew wszystkiemu, kobieta postanawia tu zostać.

Kino w budowie, od 10 d0 14 czerwca
Kino Pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz