• 2012-06-05

10. Przegląd sztuki SURVIVAL

22 czerwca 2012 roku o godzinie 19.00 na Stadionie Oławka we Wrocławiu pod hasłem Up to you/Wszystko zależy od ciebie rozpocznie się 10. edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL.

10. Przegląd sztuki Survival, plakat (źródło: materiały prasowe)

10. Przegląd sztuki Survival, plakat (źródło: materiały prasowe)

Przegląd Sztuki SURVIVAL odbywa się od 10 lat we Wrocławiu, co roku eksplorując inną przestrzeń i zagadnienia z nią związane. Artyści Survivalu pracowali już m.in. na wrocławskim Dworcu Głównym, w schronie przeciwlotniczym, w śródmiejskim parku i w dawnych koszarach radzieckich. W ramach Przeglądu prezentowano prace zarówno początkujących, jak i uznanych artystów polskiej sztuki współczesnej, wśród nich m.in. realizacje Doroty Nieznalskiej, Jerzego Kosałki, Rafała Jakubowicza czy Stanisława Dróżdża. Hasło 10. edycji SURVIVAL – Up to you/Wszystko zależy od ciebie – odwołuje się więc do szeroko rozumianej aktywności i potrzeby testowania własnych możliwości.

Ulokowanie 10. edycji Przeglądu na terenie czynnego obiektu sportowego będzie miało swoją wagę także w kontekście nadchodzących mistrzostw piłkarskich EURO 2012. Współczesny sport jest jednym z wielu towarów na globalnym rynku, a element rywalizacji z nim związany pojawia się już na etapie ubiegania się państw i miast o tytuł gospodarza najważniejszych sportowych wydarzeń. Świat sztuki również funkcjonuje w warunkach coraz bardziej zdominowanych przez zasady rynku. Część reguł rządzących światem współczesnej sztuki może przypominać zasady funkcjonujące w świecie sportu.

Podobnie jak w rozgrywkach sportowych, także w obszarze sztuk wizualnych dochodzi do rywalizacji i tylko części zawodników (artystów) udaje się uplasować na dobrej pozycji, a następnie ją utrzymać. Rozbudowany system różnorodnych i nierzadko prestiżowych konkursów napędza artystyczne igrzyska. Uczestniczący w nich twórcy stają się reprezentacją swoich państw, a także galerii, instytucji, środowisk. Wieloletnia tradycja SURVIVAL, poddająca selekcji zgłoszone w konkursie projekty artystyczne, także operuje trybem kompetytywnym, wyłaniając zwycięzców, czyli autorów najciekawszych koncepcji. Decydująca rozgrywka następuje jednak zawsze w momencie urzeczywistnienia artystycznego zamysłu w żywej przestrzeni publicznej.

10. Przegląd Sztuki SURVIVAL
Otwarcie: 22 czerwca, godz. 19.00
Od 22 czerwca do 1 lipca 2012
Stadion Oławka
Na Niskich Łąkach 8
Wrocław

1 komentarz do artykułu “10. Przegląd sztuki SURVIVAL”

  1. Anka

    Czyżby koniec tego przeglądu? Historia zatoczyła koło.
    Zaczęło się na ul. Hubskiej i kończy się na jeszcze wiekszym końcu świata na ul. Niskie Łąki. Na terenie z którego nawet giełdę gratów wyrzucili. No gorszej lokalizacji nie można było wybrać. W następnym roku spotykamy się więc w Żurawinie ?
    Podejrzewam, że większością oglądaczy będą okoliczni żule którzy przyjdą z ochotą czegoś zabrania ze sobą lub liczący na kiełbaskę.
    W tym miejscu to bardziej pasuje piknik z tania kiełbachą i piwem po 2 złote.

Dodaj komentarz