Noc Kultury w Lublinie już wkrótce

2 czerwca 2012 roku w Lublinie rozpocznie się Noc Kultury: Lublin – Brama Wschodu, stanowiąca próbę ukazania bogatej i fascynującej kultury Lublina i ukraińskich sąsiadów, a także korzyści płynących z międzynarodowej współpracy artystycznej.

Spektakl Teatru im. Łesia Kurbasa ze Lwowa (źródło: materiały prasowe)

Spektakl Teatru im. Łesia Kurbasa ze Lwowa (źródło: materiały prasowe)

Tegoroczna edycja Nocy Kultury opatrzona została hasłem Lublin – Brama Wschodu, do współtworzenia zaproszeni zostali artysci z Ukrainy. Wydarzenie to swoista próba pokazania Polsce i Europie bogatej i fascynującej kultury Lublina i naszych sąsiadów, a także korzyści płynących z międzynarodowej współpracy artystycznej. Układając program położono szczególny nacisk na wspólne projekty, prezentujące sztukę nowoczesną, choć w programie znalazło się także miejsce dla dziedzictwa kulturowego i kultury tradycyjnej obu krajów.

Noc Kultury to najważniejsza noc w życiu Lublina, manifestacja jego kultury i sztuki. Ten innowacyjny społecznie projekt daje wszystkim instytucjom kulturalnym, stowarzyszeniom, fundacjom, artystom profesjonalnym i amatorom możliwość zaprezentowania swojej działalności przed kilkudziesięciotysięczną widownią. W czasie tej specjalnej Nocy wstęp na wydarzenia jest bezpłatny a przestrzenią działań artystycznych staje się całe miasto, wraz z jego instytucjami, ulicami, placami, parkami i skwerami.

W programie Nocy znalazło się kilkaset wydarzeń: koncertów, spektakli teatralnych, tanecznych, kuglarskich i kabaretowych, performances, happeningów, wystaw w galeriach i w przestrzeniach miejskich, projekcji filmowych, spotkań literackich, debat. Nie zabrakło również zwiedzania zabytków, specjalnych programów dla dzieci oraz innych, spontanicznych, improwizowanych akcji artystycznych i społecznych.

Niemal wszystkie wydarzenia Nocy Kultury rozegrają się w specjalnie przystosowanym na tę okazję centrum Lublina. Ulice stanowiące główną oś miasta zostaną wyłączone z ruchu samochodowego, tworząc kilkukilometrowy pasaż – Aleję Kultur. Połączy ona dwa kluczowe dla miasta miejsca: słynącą z bizantyjsko-ruskich fresków Kaplicę Świętej Trójcy na Zamku Lubelskim symbolizującą przenikanie się pomiędzy kulturą wschodnioeuropejską i zachodnioeuropejską – ze znajdującym się na drugim biegunie Alei Miasteczkiem Akademickim, przestrzenią młodości i innowacyjności. Dzięki scenografii, a także skupieniu najważniejszych wydarzeń artystycznych, Aleja Kultur stanie się żywą przestrzenią ekspresji sztuki i aktywności społecznej. W niewielkiej odległości od głównego traktu Nocy Kultury znajdują się inne przestrzenie aktywności kulturalnej: filharmonia, muzea, teatry, galerie i pracownie artystyczne.

Noc Kultury: Lubin – Brama Wschodu
2-3 czerwca
Lublin

Dodaj komentarz