• 2012-06-01

Ruchome Atelier

4 czerwca 2012 roku o godzinie 19.00 w ABC Gallery w Poznaniu odbędzie się wernisaż wystawy Ruchome Atelier, prezentującej ideę publicznego odsłonięcia przestrzeni prywatnej artysty jako naturalnego kontekstu dzieła sztuki.

Marek Kuś (źródło: materiały prasowe)

Marek Kuś (źródło: materiały prasowe)

Tu, gdzie artysta pracuje, ale i odpoczywa, rodzi się koncepcja dzieła, następuje jego realizacja, tutaj też ono przebywa, aż do momentu transportu na wystawę. Jak pisze pomysłodawca i kurator wystawy: Idea, obraz czy obiekt, jako ostateczny produkt wychodzący z pracowni wydaje się nagi i bezbronny, bez zaplecza, bez autora, bez miejsca w którym powstał. Po odcięciu pępowiny trafia na zimny grunt galerii. Co dalej z ich losem?. Czy dzieło sztuki po zmianie kontekstu ulega niekontrolowanym przez autora przeobrażeniom? Czy i w jaki sposób sytuacja galeryjnego white cube’u zmienia jego interpretację/znaczenie? Czy obecność autora pomaga/przeszkadza w samodzielnym funkcjonowaniu dzieła sztuki?

Wystawa składa się z fragmentów pracowni z Krakowa (Ignacy Czwartos, Piotr Lutyński, Adam Rzepecki), Katowic (Marek Kuś) i Poznania (Sławomir Brzoska). Kontekst prywatnej przestrzeni artystów stworzą przeniesione do wnętrza galerii osobiste przedmioty, meble, książki, dokumentacja, przedmioty codziennego użytku. W naturalny sposób będą one współistnieć z ekspozycją prac: obrazów, obiektów i fotografii.

Kilkudniowa rezydencja artystów ma na celu ich swobodne spotkania i rozmowy z publicznością przy okrągłym stole, który będzie stanowił część ekspozycji. Obecność artystów nie tylko na wernisażu, ale także w trakcie trwania wystawy w zaaranżowanej w galerii swobodnej przestrzeni pracowni/mieszkania artysty ma służyć przełamaniu klasycznych barier: artysta – odbiorca, obraz – widz. Spotkania, rozmowy i dyskusje, wymiana poglądów poza oficjalnym wernisażem, w niewymuszonej atmosferze prywatnej przestrzeni pracowni z pewnością będzie ciekawym doświadczeniem zarówno dla odwiedzających wystawę widzów, jak i biorących udział w projekcie artystów.

Artbus (źródło: materiały prasowe)

Artbus (źródło: materiały prasowe)

Integralnym elementem Ruchomego Atelier jest Artbus: stary autobus którego wnętrza zostały zaadoptowane do celów ekspozycyjnych (tam będzie można obejrzeć część prezentowanych na wystawie obiektów). Natomiast dach Artbusu stanowi scenę, na której odbywają się koncerty, recitale, skąd wygłaszane są manifesty i otwarcia wystaw. Koncert z dachu Artbusu w wykonaniu Piotra Lutyńskiego i Marka Kozicy będzie elementem wernisażu 4 czerwca. Artbus będzie również stałym elementem tegorocznej edycji festiwalu Enter: jego obecność ma prowokować do muzycznych eksperymentów zarówno uczestników festiwalu, jak i odbywających się w tym czasie warsztatów muzycznych.

Artyści: Sławomir Brzoska, Ignacy Czwartos, Marek Kozica, Marek Kuś, Piotr Lutyński, Adam Rzepecki.

Piotr Lutyński (źródło: materiały prasowe)

Piotr Lutyński (źródło: materiały prasowe)

Ruchome Atelier
Wernisaż: 4 czerwca, godz. 19.00
ABC Gallery
Koszalińska 15
Poznań
Kurator: Piotr Lutyński

Dodaj komentarz