• 2012-06-01

Prowizorka jako symptom współczesności

1 czerwca 2012 roku o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach odbędzie się wernisaż wystawy Prowizorka – tymczasowość jako symptom współczesności.

Prowizorka, fot. Daniel Koniusz (źródło: materiały prasowe)

Prowizorka, fot. Daniel Koniusz (źródło: materiały prasowe)

Punktem wyjścia dla wystawy Prowizorka jest kategoria tymczasowości, doraźności — permanentna prowizoryczność, która staje się symptomem współczesności. Prowizoryczność może być atutem, kiedy przyjmuje formę pomysłowości i sprytu w tworzeniu funkcjonalnych obiektów materialnych. Tymczasowa przydatność danej rzeczy przynosi natychmiastową radość. Wielokrotnie jednak kojarzona jest także z niechlujstwem, powierzchownym byciem w świecie, krótkotrwałą refleksją, bądź nawet jej brakiem. Oznacza krótkotrwałość w działaniu, brak wyznaczonych celów. Paradoksalnie może stać się stanem permanentnym, kiedy zaciera się różnica między sprawnym rozwikłaniem problemów, szybkim niwelowaniem przeszkód a pobieżnym ich rozwiązywaniem. Pojawia się wówczas pytanie — czy mamy do czynienia z pochopnością czy geniuszem tworzenia? A może stan perfekcyjny nie istnieje, doskonałość nigdy nie była ludzką domeną.

Prowizorka skłania też do rehabilitacji przedmiotów starych, ułomnych, wykorzystywania ich w kolejnych przetworzeniach. Pokazuje, jak ważne jest wzmocnienie wrażliwości na przedmiot, które ćwiczy czujną obserwację zarówno otoczenia jak też wykorzystywania potencjału swojej kreatywności. By z niczego zrobić coś. By wyczulić się na każdy najmniejszy skrawek namacalnej rzeczywistości, badać skrupulatnie i wnikliwie wszelakie najdrobniejsze manifestacje świata realnego. Gesty prowadzące do takiego przedstawienia są zawieszone pomiędzy pewnym świadomym pomysłem, wzorem, a zupełnie intuicyjnym potraktowaniem materii.

Kuratorka: Anna Czaban

Artyści:

  • Alicja Bielawska
  • Piotr Łakomy
  • Gizela Mickiewicz
  • Emmeline de Mooji
  • Dan Rees
  • Honza Zamojski

Prowizorka – tymczasowość jako symptom współczesności
Wernisaż: 1 czerwca, godz. 18.00
Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
Wojciecha Korfantego 6

Dodaj komentarz