• 2012-06-01

Mykola Ridnyi o robotniczej doli

4 czerwca 2012 roku o godzinie 19.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy Labor Circle - instalacji wideo autorstwa Mykoli Ridnyi. Wystawa potrwa do 17 czerwca.

Mykola Ridnyi, kadr z instalacji Labor Circle (źródło: materiały prasowe)

Mykola Ridnyi, kadr z instalacji Labor Circle (źródło: materiały prasowe)

Mykola Ridnyi (ur. 1985, Charków) jest twórcą instalacji, obiektów i wideo. Na prezentowaną w CSW wystawę składają się jego dwie realizacje wideo. Monument (2011) dokumentuje proces rozbiórki sowieckiego pomnika w Charkowie w ramach oczyszczania przestrzeni z reliktów przeszłości przed zbliżającymi się igrzyskami Euro 2012. Robotnicy usuwając monument obalonej ideologii robią miejsce dla kolejnych manifestacji o charakterze państwowym. Anthill (2011) ukazuje procesy związane z wydobywaniem rudy żelaza w Komsomolsku porównując jednocześnie pracę robotników do pracy mrówek. Praca rąk, która niegdyś gwarantowała splendory i status narodowego bohatera, dziś stała się domeną wykluczonych i niewidzialnych. Realizacja Ridnyi’ego opowiada o degradacji etosu przodownika pracy i stawia pytanie o koszta, jakie za zmiany polityczne i ekonomiczne ponoszą zwykli ludzie.

Mykola Ridnyi jest założycielem kolektywu SOSka – oddolnej inicjatywy artystów z Charkowa, w ramach której prowadzi niezależną przestrzeń wystaw, warsztatów i akcji. Jest finalistą konkursu dla młodych artystów ukraińskich Pinchuk Art Prize w 2009 roku (kolektywem SOSka) i w 2011 roku (indywidualnie), a także stypendystą CEC Artslink. Jego prace prezentowane były na Ukrainie, w Rosji, w Europie i Stanach Zjednoczonych. Ridnyi mieszka i pracuje w Charkowie.

Wystawa Mykoli Ridnyi’ego odbywa się w ramach projektu Transfer: wymiana polsko-ukraińska 2012 realizowanego we współpracy z PinchukArtCenter w Kijowie. Prace artysty prezentowane są w przestrzeni Bank Pekao SA PROJECT ROOM.

Mykola Ridnyi – Labor Circle
Bank Pekao SA PROJECT ROOM
Otwarcie: 4 czerwca, godz. 19.00
Wystawa czynna do 17 czerwca 2012
Centrum Sztuki Wspołczesnej Zamek Ujazdowski
Jazdów 2
Warszawa
Kuratorka: Marianna Dobkowska

Dodaj komentarz