• 2012-05-31

Popiełuszko w Bydgoszczy

9 czerwca 2012 o godz. 18.00 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy odbędzie się prapremiera spektaklu Popiełuszko w reżyserii Pawła Łysaka. Będzie to trzecie z czterech przedstawień wchodzących w skład cyklu inscenizacji Oburzeni.

„Popiełuszko”, reż. Paweł Łysak (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Popiełuszko”, reż. Paweł Łysak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka sztuki, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, odnajdując zagubione bądź nieistniejące dokumenty dotyczące księdza Jerzego Popiełuszki, prowadząc śledztwo w sprawie dokumentów zatajonych lecz istniejących, a także zapoznając się z dokumentami bytującymi oficjalnie i ogólnodostępnie, przedstawia swoją wizję tego, jaka Prawdę głosił ksiądz Popiełuszko, za co jest obecnie prześladowany i jaki cud może sprawić, aby w Polsce zło dobrem zwyciężać.

Po śmierci księdza Jerzego Popiełuszki powołany został do życia Legion Papierowych Księży Jerzych Popiełuszków. Ponieważ ludzie są z krwi i kości i, jakkolwiek byśmy to ukrywali, nie da się ich powołać do życia inaczej niż kochając się, gwałcąc się lub w inny sposób łącząc komórkę żeńską z męską, o tyle Legion Papierowych Księży został powołany do życia przez Myśli. Prawdopodobnie wyglądało to tak, że myśl spotkała się z myślą i doszło do ciąży. Myśl zaciążona pęczniała i pęczniała aż wreszcie powiła Legion. Bractwo Papierowych łączy przed wszystkim fakt, ze żaden z Papierowych nie jest prawdziwy i wszyscy tylko udają żywych. Niczym bohaterowie horrorów istnieją tylko po to, żeby straszyć, wygrażać zza grobu i walczyć. Są – ujmując to z drugiej strony – polskimi Golemami. Ich czeski brat służył do obrony Żydów, a oni mają bronić Polaków. Ale przed kim?

fragment nieistniejącego Audiobooka Jerzy Popiełuszko, rozdział 1: Prawda

Małgorzata Sikorska-Miszczuk – dramatopisarka i scenarzystka, ukończyła Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Jest absolwentką Studium Scenariuszowego PWSFTiT w Łodzi. Jest autorką sztuk Szajba, Śmierć Człowieka-Wiewiórki, Katarzyna MedycejskaBurmistrz, Walizka, Człowiek z Polski w czekoladzie, Zaginiona Czechosłowacja, Żelazna Kurtyna, Koniec świata, Madonna, Bruno Schulz: Mesjasz, Niezwykła podróż Pana Wieszaka (dla dzieci), a także scenariusza pełnometrażowego filmu animowanego Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń (2003). Jest także współautorką sztuki teatralnej III Furie – razem z Magdą Fertacz i Sylwią Chutnik (2011).

Spektakle na podstawie jej tekstów reżyserowali Marcin Liber, Jan Klata, Piotr Kruszczyński, Natalia Korczakowska, Michał Zadara, Anna Trojanowska, Nina Guehlstorff, Katarzyna Kurzeja. Prezentowane były w Polsce i za granicą. Teksty sztuk zostały przetłumaczone na angielski, niemiecki, francuski, serbski, chorwacki, czeski, rosyjski, rumuński, szwedzki, hiszpański, hebrajski. Czytania tekstów sztuk odbywały się w Polsce oraz za granicą: w Niemczech, Francji, Szwecji, Czechach, Rosji, Rumunii, USA, wkrótce w Belgii i Hiszpanii. Otrzymała liczne nagrody – zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Popiełuszko w reżyserii Pawła Łysaka to trzeci z czterech spektakli wchodzących w skład cyklu inscenizacji Oburzeni Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Czwartą, niezrealizowaną jeszcze, propozycją jest spektakl Źle ma się kraj w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, którego premiera zaplanowana jest na 22 czerwca 2012 roku.

Reżyseria: Paweł Łysak
Scenografia: Paweł Wodziński
Muzyka: Stefan Węgłowski
Projekcja video: Remigiusz Zawadzki
Reżyseria światła: Robert Łosicki
Inspicjent: Maja Walden/ Mateusz Stebliński

Występują: Karolina Adamczyk, Paweł Gilewski, Michał Jarmicki, Marian Jaskulski, Magdalena Łaska, Mateusz Łasowski, Roland Nowak, Marcin Zawodziński.

9 czerwca, godz. 18.00

Teatr Polski
Aleje Adama Mickiewicza 2
Bydgoszcz

Dodaj komentarz