• 2012-05-31

Warlikowski na festiwalu Open’er

Od 4 do 7 lipca 2012 o godz. 12.00 roku fani Krzysztofa Warlikowskiego będą mieli okazję zobaczyć ponownie legendarny spektakl Anioły w Ameryce. Przedstawienie powraca na afisz i będzie prezentowane podczas festiwalu Open’er.

„Anioły w Ameryce", reż. Krzysztof Warlikowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Anioły w Ameryce", reż. Krzysztof Warlikowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anioły w Ameryce to spektakl, który od premiery w 2007 roku zagrany został niespełna 50 razy. W tym roku obecne będzie na festiwalu Open’er. Ta wyjątkowa prezentacja to wyczekiwany powrót tytułu poruszającego najistotniejsze dla teatru Krzysztofa Warlikowskiego tematy związane z wykluczeniem i poczuciem winy. Epicki tekst Tony’ego Kushnera to głęboka analiza duszy amerykańskiej, urastająca w spektaklu Warlikowskiego do uniwersalnej wizji miłości w czasach zarazy – miłości homoseksualnej, która ujawnia pokłady zła w człowieku. Anioły w Ameryce to także gwiazdorska obsada. Na scenie widzowie będą mieli szansę zobaczyć: Stanisławę Celińską, Magdalenę Cielecką, Maję Komorowską, Maję Ostaszewską, Danutę Stenkę, Andrzeja Chyrę, Rafała Maćkowiaka, Zygmunta Malanowicza, Jacka Poniedziałka, Macieja Stuhra i Tomasza Tyndyka.

Anioły w Ameryce Warlikowskiego to przykład mistrzowskiego panowania nad sztuką teatralną: imponująca maszyneria widowiska uruchomiona w celu przedstawienia pełnej rozmachu epickiej opowieści. (…) W monumentalnej, a zarazem lekkiej, robiącej wręcz niematerialne wrażenie scenografii Małgorzaty Szczęśniak spotykają się różne poziomy rzeczywistości: szpitalne łóżka i klub z rurą do erotycznego tańca, kirkut i tandetnie umeblowany mieszczański salonik, ale też Antarktyda czy przestworza stratosfery. Półprzeźroczyste drzwi i unoszące się ściany otwierają ten mikrokosmos na inne światy, w matowych lustrach o pofalowanej tafli odbijają się zniekształcone twarze bohaterów.
Anna R. Burzyńska, Tygodnik Powszechny

Anioły w Ameryce będą grane przez wszystkie dni festiwalu, czyli od 4 do 7 lipca włącznie. Przedstawienie rozpocznie się o godz. 12.00 (wejście od godz. 11.30), potrwa 5 godzin i 40 minut łącznie z jedną 30-minutową przerwą. Specjalnie na potrzeby Nowego Teatru organizator festiwalu Open’er przygotowuje ogromny namiot o wielkości 1500 m², pod którym zmieści się trybuna na 500 osób.

Spektakl wyprodukowany przez TR Warszawa zaprezentuje na Open’erze Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego

od 4 do 7 lipca, godz. 12.00

lotnisko Babie Doły
Gdynia

Dodaj komentarz