Maszyny do słuchania: Aleks Kolkowski

2 czerwca 2012 roku o godzinie 20.00 w klubie komuna// warszawa Aleks Kolkowski zaprezentuje performens  na temat wczesnych sposobów reprodukcji technicznej – na fonografy i skrzypce nagłaśniane tubami.

Aleks Kolkowski, fot. Kadhim Shubber (źródło: materiały prasowe)

Aleks Kolkowski, fot. Kadhim Shubber (źródło: materiały prasowe)

Aleks Kolkowski to wybitny brytyjski skrzypek, improwizator i interpretator muzyki współczesnej. Od lat prowadzi badania na temat możliwości kompozytorskich oferowanych przez wczesne technologie reprodukcji i amplifikacji dźwięku. Na swoich koncertach prezentuje zarówno nagrania na wczesne gramofony, jak i gra na altówce i skrzypcach amplifikowanych (analogicznie do gramofonów) przez specjalne tuby. Jego interdyscyplinarne projekty są muzyczną wypowiedzią na temat historii w muzyce.

Kolkowski jest absolwentem Goldsmiths College – jednej z najwyżej cenionych Akademii Muzycznych w Europie, gdzie studiował m.in. u Johna Cage’a. Przez ostatnie ćwierćwiecze dał się poznać jako wyjątkowy skrzypek i wykonawca muzyki współczesnej, ale także artysta interdyscyplinarny (współpracownik Sashy Waltz, Corriny Harfouch i Anzu Furukawy) i przede wszystkim wizjoner muzyki inspirowanej wczesnymi technologiami fonograficznymi. Ukoronowaniem jego fascynacji jest założona w 2002 roku wytwórnia Recording Angels – Kolkowski zaprasza twórców do nagrywania w specjalnie zaprojektowanych warunkach na płyty szelakowe (m.in. Phil Minton, Akio Suzuki, Phill Niblock, Zbigniew Karkowski).

Maszyny do słuchania - w jaki sposób dźwięk mówi? W jaki sposób muzyka opowiada? Jak buduje dramaturgię wypowiedzi i jakiego rodzaju argumentów używa? I przede wszystkim: jak usłyszeć opowieści snute za pomocą dźwięku?

Maszyny do słuchania to wynalazki, które splatają w sobie rozwiązania artystyczne, technologiczne i społeczne uczące nas na nowo słuchać otaczającej rzeczywistości. Zwykle czyta się o nich w książkach historycznych. Ale czasem stają się one także inspiracją dla artystów. W ramach cyklu zaprezentowane zostaną kompozycje, w których to muzycy – a nie historycy – opowiadają historie na temat historii słuchania.

Performens Aleksa Kolkowskiego / cykl Maszyny do słuchania
2 czerwca, godz. 20.00
Klub komuna// warszawa
Lubelska 30/32
Warszawa

Dodaj komentarz