• 2012-05-29

Granice ciała

31 maja 2012 roku o godz. 18.00 Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie inauguruje cykl spotkań pt. Granice ciała.

W każdy ostatni czwartek miesiąca, od maja do października 2012 roku, o godzinie 18.00, organizowane będą spotkania podejmujące tematy związane z cielesnym doświadczaniem świata. Rozmowy będą toczyć się wokół wątków granicznych, wywołujących niepewność, takich, które nie znajdują jednoznacznego rozstrzygnięcia. Organizatorzy i goście będą zastanowiać się nad tymi aspektami naszej cielesności, które intrygują, niepokoją. Czy granice ciała to granice naszego doświadczania świata?

Gościem pierwszego spotkania będzie prof. dr hab. Jan Hartman, filozof i publicysta, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Zakładu Filozofii i Bioetyki na Wydziale Nauk o Zdrowiu, zajmujący się etyką, bioetyką, metafilozofią i filozofią polityki.

Profesor Jan Hartman porozmawia z uczestnikami spotkania o cielesności w kontekście wykorzystania, przechowywania i eksponowania martwego ciała. Jak się zachowujemy w stosunku do ludzkich zwłok? Odwracamy wzrok czy raczej chcemy się przyjrzeć?

Co myślimy o ich wystawianiu na widok publiczny: podczas uroczystości pogrzebowych (zwłaszcza tych z masowym udziałem publiczności), w mediach, w muzeum? Czy budzi nasz opór myślenie o ciele zmarłego w kategoriach użyteczności: badań naukowych (słynna trupia farma z Tennessee), ćwiczeń chirurgicznej sprawności, crash-testów, testów broni palnej?

Wobec ciała człowieka, który zmarł, mocniej wybrzmiewa pytanie: czy człowiek jest swoim ciałem, czy raczej je posiada podobnie jak rzecz, którą może dowolnie dysponować?

Spotkanie inaugurujące cykl Granice ciała
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli
ul. Krakowska 46
Kraków
Termin: 31 maja, godz. 18.00

Dodaj komentarz