Miasto – Przestrzeń Sztuki

14 czerwca 2012 roku o godzinie 11.00 w Galerii Rondo Sztuki w Katowicach odbędzie się panel dyskusyjny w ramach projektu Miasto – Przestrzeń dla Sztuki. Tematyką dyskusji będzie znaczenie potencjału przestrzeni miejskiej w propagowaniu sztuki.

Miasto - Przestrzeń Sztuki, plakat (źródło: materiały prasowe)

Miasto - Przestrzeń Sztuki, plakat (źródło: materiały prasowe)

Punktem wyjścia dla projektu Miasto – Przestrzeń dla Sztuki, była teza Charlesa Laundry’ego, iż każde miasto, to miasto twórcze, w którym współczesny twórca rzeźbi w przestrzeni społecznej, zmieniając oblicze miasta nie tylko poprzez próbę jego architektonicznego uporządkowania , ale również poprzez długotrwały proces ingerencji artystów w przestrzeń miejską.

Na przestrzeni czerwca oraz września 2012 w ramach projektu odbędzie się panel dyskusyjny oraz szereg działań z zakresu sztuk wizualnych. Mają one z jednej strony wskazać kierunek projektowania przestrzeni miejskiej przy współpracy różnych środowisk nad koncepcją uporządkowania i rozwoju miasta, a z drugiej strony podkreślić znaczenie dostępności twórców do miejsc, w których mogliby się rozwijać, przy jednoczesnym wsparciu ich rozwoju przez władze miasta , społeczeństwo i same środowiska twórcze.

Jednym z elementów projektu Miasto – Przestrzeń dla Sztuki będzie wykreowanie w mieście szlaku – przestrzeni, na której zostaną na stałe usadowione instalacje – rzeźby autorstwa Zygmunta Brachmańskiego, Marka Kusia oraz Tatiany Czekalskiej i Leszka Golca. Szlak przeznaczony jest przede wszystkim dla lokalnej społeczności i ma stanowić, z jednej strony idealną przestrzeń, w której można miło spędzać czas, ale z drugiej strony może stać się miejscem nieformalnych spotkań grup znajomych, społecznych akcji, które winny integrować społeczność lokalną i zachęcać ją do uczestnictwa w kulturze.

W panelu dyskusyjnym udziałem wezmą:

  • prof. dr hab. Jacek Purchla – Dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury
  • prof. Marian Oslislo – Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
  • Jarosław Denisiuk – Dyrektor Centrum Sztuki Galeria EL
  • Marek Kuś – Dyrektor BWA Katowice
  • Michał Buszek – architekt miasta
  • Oskar Grąbczewski – moderator
  • Dorota Pociask-Frącek - Autorka projektu

Miasto – Przestrzeń Sztuki, panel dyskusyjny
14 czerwca, godz. 11.00
Galeria Rondo Sztuki
Katowice

Dodaj komentarz