• 2012-05-28

Witkacy w Teatrze Łaźnia Nowa

Od 1 do 3 czerwca 2012 roku o godz. 16.00 w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie obejrzeć będzie można spektakl muzyczny Matka Gyubala Wahazara będący kompilacją tekstów Witkacego.

„Matka Gyubala Wahazara”, reż. Justyna Kowalska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Matka Gyubala Wahazara”, reż. Justyna Kowalska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spektakl muzyczny Matka Gyubala Wahazara to kompilacja Matki oraz Gyubala Wahazara Witkacego. To studium toksycznych relacji w małym, zamkniętym rodzinnym układzie matka-syn, w którym twa nieustająca próba sił – walka o władzę, o dominację, o swoje Ja. Wszystko to dzieje się w psychodelicznej magmie muzycznej opartej na śpiewie operowym, melorecytacji oraz innych performatywnych zabawach z głosem i elektroniką.

Fundacja Centrala 71 – założona została przez reżysera Bartłomieja Potocznego oraz aktora Teatru Współczesnego we Wrocławiu Tomasza Cymermana. Główny projekt Centrali 71 Dystrybutor – cykl działań miejskich, już od roku 2007 był realizowany przez Towarzystwo Kultury Czynnej, które powierzało jego wykonanie nieformalnej Grupie Centrala 71, która przejmując opiekę nad projektem powołała do istnienia Fundację Centrala 71. Projekt ten to cykl czytań dramatu współczesnego przeprowadzony w Klubie Jazzowym Rura we Wrocławiu, ze wsparciem Teatru Współczesnego we Wrocławiu oraz PWST im. L. Solskiego w Krakowie. W ramach projektu powstało 40 czytań dramatu współczesnego, 4 improwizacje aktorskie, oraz dwie edycje Festiwalu Centrala 71, którego przedmiotem była promocja dramaturgii polskiej. Program cieszył się stałym uznaniem publiczności, zebrał stałe grono około dwóch tysięcy widzów.

W roku 2011 Centrala 71 rozpoczęła cykl czytań w Krakowie pod nazwą Dramafon. Do tej pory odbyło się kilkanaście czytań w Klubie Lokator, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, w Klubie Rozrywki oraz w Śródmiejskim Ośrodku Kultury. Dramafon został dobrze przyjęty przez krakowską publiczność, o czym świadczy zawsze zapełniona widownia oraz pozytywne recenzje w prasie. Ostatnimi produkcjami Centrali 71 są spektakle w reżyserii Justyny Kowalskiej: komedia o biurokracji w PRL Vademecum Petenta wg J. Wittlina oraz spektakl muzyczny Matka Gyubala Wahazara wg Witkacego – zwycięzca konkursu Nurt Off 33 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Justyna Kowalska – urodzona w 1978 roku, artysta sztuk performatywnych: reżyser, dramaturg, aktorka. Absolwentka Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie oraz Studium Literacko-Artystycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako reżyser debiutowała Samą Słodyczą wg Ireneusza Iredyńskiego. Od kilku lat reżyseruje czytania sceniczne dla Fundacji Centrala 71. W roku 2012 zrealizowała dwa spektakle dla Centrali 71: Vademecum Petenta J. Wittlina – komedię o meandrach biurokracji w PRL-u oraz spektakl muzyczny Matka Gyubala Wahazara wg Witkacego, który wygrał konkurs Nurt Off 33 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Jako dramaturg specjalizuje się w adaptacjach. Zaadaptowała Stefcię Ćwiek w szponach życia Dubravki Ugresic (reż. Mateusz Przyłęcki, Teatr Ludowy, Kraków), Wizje Mozarta Franzobla (reż. Roman Gancarczyk, Teatr PWST, Kraków). Kilka adaptacji zaprezentowała podczas czytań scenicznych, a kolejne czekają na swoją realizację. Od niedawna żyje z pisania scenariuszy dla telewizji. Wygrała konkurs Telewizji Polskiej na cykliczną audycję dla dzieci.

Z krakowskimi teatrami współpracuje również, jako aktorka . Bierze też udział w akcjach performatywnych. Udzielała się wokalnie w Zespole Transpunkowym Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej Imienia Ludwika Solskiego W Krakowie, który założyła wraz z reżyserami Michałem Zadarą i Piotrem Jędrzejasem.

Małgorzata Wojciechowska – urodzona w 1980 roku, aktorka, wokalistka, autorka. Absolwentka PWST w Krakowie. Aktualnie związana z Warszawą. Zagrała w spektaklu galowym Międzynarodowego Festiwalu Malta w Poznaniu w Marii de Buenos Aires A. Piazzoli/H. Ferrera, reż. M. Dziewulska.  Brała udział w wielu koncertach i spektaklach muzycznych realizowanych przez TVP. Jej piosenki ukazały się na kilku wydawnictwach płytowych.

W 2005 otrzymała stypendium miasta Kraków dla młodych. Była finalistką konkursu aktorskiej interpretacji piosenki na ostatnim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Otrzymała nagrody na wielu ogólnopolskich festiwalach piosenki literackiej.

Marcin Kalisz – urodzony w 1980 roku we Wrocławiu, aktor, absolwent PWST we Wrocławiu, spod znaku bliźniąt. Zawdzięcza temu bliznowate dzieciństwo oraz dwoistą naturę. Dwoista natura sprzyja wielu ciekawym zjawiskom, natomiast bliznowate dzieciństwo spowodowało, że Marcin Kalisz zapragnął w sztuce odnajdywać swoje powołanie i ze scen i prosceniów przemawiać, performować. Jednym słowem głosić Światu dobrą i złą nowinę – chcąc dobrą najczęściej. Co więcej mieć wpływ na Niego  i świat.

Występował teatrach: Ludowym, Stu oraz w Łaźni Nowej. Został zatrudniony przez Mikołaja Grabowskiego w Teatrze Starym w Krakowie, gdzie pracuje do dziś. Reżyseruje czytania dramatów w krakowskich klubach i dyskotekach, prowadzi warsztaty teatralne z amatorami.

Reżyseria: Justyna Kowalska
Scenariusz: Justyna Kowalska
Scenografia: Grzegorz Borys Roman
Muzyka: Piotr Żyła

Występują: Małgorzata Wojciechowska, Marcin Kalisz

od 1 do 3 czerwca, godz, 16.00

Teatr Łaźnia Nowa
Osiedle Szkolne 25
Kraków

1 komentarz do artykułu “Witkacy w Teatrze Łaźnia Nowa”

  1. pantera

    Czy spektakl jest grany po ciemku?

Dodaj komentarz