• 2012-05-26

Tomasz Man w Capitolu

26 i 27 oraz 29 i 30 maja 2012 o godz. 20.00 na Małej Scenie wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol zobaczyć będzie można autorski spektakl Tomasza Mana Sex machine. Premiera przedstawienia odbyła się 25 maja 2012 roku.

„Sex machine”, reż. Tomasz Man (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Sex machine”, reż. Tomasz Man (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przedstawienie zapowiada się jako interesujący eksperyment formalny – widzowie otrzymają bezprzewodowe słuchawki, jak w silent disco, i tylko dzięki nim będą mogli usłyszeć muzykę i oprawę dźwiękową spektaklu. To pierwszy tego rodzaju teatralny spektakl w Polsce, kiedy widzowie i aktorzy spotykają się we wspólnie intymnej przestrzeni dźwiękowej w słuchawkach stereofonicznych.

Sex machine to skonstruowana z matematyczną precyzją psychologiczna historia zaborczej matki i syna-egoisty. Autor stylizuje tekst na kształt greckich tragedii, opisujących złamanie społecznego tabu. Stawia pytania o granice poświęcenia, miłości, obowiązku i moralności, rozpisując partyturę wstrząsających wydarzeń na cztery głosy.

Tekst zrealizowano wcześniej w postaci słuchowiska w radiowej Trójce – Tomasz Man otrzymał nagrodę za jego reżyserię, a Karbido – za muzykę na XI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry – Sopot 2011. Warstwa dźwiękowa zespołu Karbido, autorów oprawy muzycznej do wielu spektakli teatralnych i słuchowisk, została stworzona do wrocławskiego przedstawienia na nowo i całkowicie różni się od poprzedniej słuchowiskowej odsłony.

Tomasz Man – urodzony w 1968 roku, dramatopisarz, reżyser, doktor filologii polskiej Uniwerstytetu Wrocławskiego, absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu warszawskiej Akademii Teatralnej. Był kierownikiem literackim w Teatrze im. Siemaszkowej w Rzeszowie (2003-2005) i konsultantem programowym w Teatrze im. Mickiewicza w Częstochowie (2004-2005). Publikował na łamach Teatru, Dialogu, Notatnika Teatralnego. Jego debiutem teatralnym była Balladyna Juliusza Słowackiego w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku (2000). Rok później w Teatrze Polskim we Wrocławiu po raz pierwszy wyreżyserował własny tekst – Katarantkę (2001) – spektakl o cierpieniu samotnej, starej, niewidomej kobiety, żyjącej w otoczeniu bibelotów. Wystawiał także teksty innych autorów. W Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze wystawił Harpagona wg Skąpca Moliera (2005) i Króla Leara Szekspira (2007). Jest również autorem adaptacji prozy Bohumila Hrabala. Spektakl Zbyt głośnej samotności powstał w 2003 roku w warszawskim Teatrze Studio.

W 2002 roku otrzymał Nagrodę Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego za zbiorową kreację dla twórców spektaklu Porozmawiajmy o życiu i śmierci na 37. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form Kontrapunkt w Szczecinie, w 2005 – nagrodą za scenariusz oryginalny za tekst słuchowiska Matka i lampart na 5. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Dwa teatry w Sopocie i w 2011 na tym samym festiwalu nagrodą za reżyserię słuchowiska własnego autorstwa Sex machine. W 2006 otrzymał Zielonogórskiego Leona 2006 dla najlepszego spektaklu sezonu – Harpagona.

Karbido – wrocławska grupa muzyczna działająca od 2002 roku. Zespół jest związany z Hermetycznym Garażem Tomasza Sikory. Skład zespołu zmienia się w zależności od charakteru realizacji – przy Sex machine nową nad warstwą dźwiękową spektaklu pracowali Maot (Marek Otwinowski) i Marcin Witkowski. Najsłynniejszym projektem Karbido jest spektakl Stolik – koncert grany na drewnianym, elektroakustycznym stole własnego autorstwa. Przedstawienie nagrodzono Grand Prix w Nurcie Off 27. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, a od tamtego czasu Karbido ze Stolikiem objechało niemal cały świat. Ostatnio otrzymali nagrodę miedzynarodowego jury – Fringe World Best Performance 2012 na Fringe World Festival w Perth w Australii. Karbido tworzy także muzykę i dźwięk do wielu spektakli teatralnych, również do Gal wrocławskich nagród Silesiusa i Angelusa.

Scenariusz i reżyseria: Tomasz Man
Muzyka: Karbido
Scenografia i kostiumy: Anetta Piekarska-Man

Występują:
Justyna Szafran – Matka
Justyna Antoniak – Narzeczona
Konrad Imiela – Syn
Cezary Studniak – Przyjaciel

26 i 27 maja, godz. 20.00
29 i 30 maja, godz. 20.00

Teatr Muzyczny Capitol
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 72
Wrocław

Dodaj komentarz