• 2012-05-26

Teatr mój widzę… Lalki i scenografie

25 maja 2012 roku w Galerii Bielskiej BWA odbył się wernisaż wystawy Teatr mój widzę… Lalki i scenografie, prezentującej prace Alexandra Andrzeja Łabińca. Wystawę będzie można oglądać do 17 czerwca.

Nos, Teatr Lalek Banialuka, Bielsko-Biała,1985, scenografia Alexander A. Łabiniec (źródło: materiały prasowe)

Nos, Teatr Lalek Banialuka, Bielsko-Biała,1985, scenografia Alexander A. Łabiniec (źródło: materiały prasowe)

Wystawa lalek i scenografii teatralnych zmarłego przed dwoma laty Alexandra Andrzeja Łabińca (1930–2010), artysty malarza, reżysera i scenografa teatralnego, autora scenariuszy teatralnych i filmowych, wykładowcy akademickiego, związanego z Teatrem Lalek Banialuka przez ponad 55 lat. Andrzej Łabiniec, przez ponad pół wieku związany z Banialuką, uważany jest za współtwórcę artystycznej formuły tego teatru.

Ekspozycja ukazuje teatr plastyki i wyobraźni, pełen poetyckich klimatów, skrzący się dowcipem, aluzyjny, umowny, operujący inteligentnym skrótem, daleki od dosłowności i realistycznego kreowania świata. Prezentowane są także materiały dokumentalne, m.in. 20-minutowy film o artyście zrealizowany przez Jacka Skorusa dla TVP Katowice w 1994 roku pt. Teatr życia i plastyki, oraz kilkaset zdjęć lalek i scenografii, zaprojektowanych przez Łabińca dla teatrów lalkowych w Polsce.

Wystawa znajduje się w programie majowego XXV Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej.

Alexander Andrzej Łabiniec – Teatr mój widzę… Lalki i scenografie
Wystawa czynna od 25 maja do 17 czerwca
Galeria Bielska BWA
3 Maja 11
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz