• 2012-05-26

Paradise: Love kandydatem do Złotej Palmy w Cannes

Nowy film Ulricha Seidla Paradise: Love, będący kandydatem do Złotej Palmy w Cannes, pojawi się wkrótce w polskich kinach.

Kadr z filmu „Paradise: Love” (źródło: materiały prasowe)

Kadr z filmu „Paradise: Love” (źródło: materiały prasowe)

Paradise: Love (Raj: miłość) – najnowszy film austriackiego reżysera Ulricha Seidla (twórcy m.in. Import/Export i Upałów – Nagroda Specjalna na festiwalu w Wenecji 2001), startuje w konkursie głównym na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Już wkrótce będzie można go obejrzeć w polskich kinach.

Nowy film Seidla zawalczy o Złotą Palmę obok 20 innych tytułów, w tym m.in.: Moonrise Kingdom Wesa Andersona, Cosmopolis Davida Cronenberga, Amour Michaela Hanekego, Reality Matteo Garrone, Kości i rdzy Jacquesa Audiarda i We mgle (In the Fog) Siergieja Łoźnicy.

Tytułowy raj to okolice nadmorskich kurortów w Kenii, gdzie Europejki w średnim wieku udają się w poszukiwaniu tzw. beach boys – młodych Afrykańczyków, którzy za pieniądze spełniają ich seksualne fantazje.

Dla Teresy (w tej roli Margarethe Tiesel) – otyłej, samotnej Austriaczki, to wymarzone miejsce na spędzenie swoich 50-tych urodzin. Kobieta postanawia pozostawić pod opieką siostry swoją córkę i udaje się na wakacje do kenijskiego kurortu z nadzieją na przeżycie seksualnej przygody.

W swym najnowszym filmie Seidl portretuje sugar mamas – białe, europejskie seks-turystki korzystające z usług beach boysów. Pokazuje nie tylko ich samotność, ale także problemy postkolonialnej Afryki oraz dysproporcje pomiędzy białymi przedstawicielami zachodniego świata a lokalnymi mieszkańcami.

Według pierwotnego zamysłu, trylogia Paradise miała stanowić jedną całość. Ostatecznie jednak Seidl zdecydował się na podzielenie wielogodzinnej fabuły na trzy części, których tytuły (Miłość, Wiara, Nadzieja) pochodzą od tytułu sztuki z 1932 roku Wiara, nadzieja, miłość (Glaube, Liebe, Hoffnung) austriackiego pisarza Ödöna von Horvátha.

Autorem zdjęć do filmu (wspólnie z Edem Lachmanem) jest Wolfgang Thaler – gość zakończonego 20 maja 9. Planete+ Doc Film Festival, od lat współpracujący ze znanym austriackim reżyserem Michaelem Glawoggerem (Chwała dziwkom, Śmierć człowieka pracy), również gościem tegorocznego festiwalu Planete+ Doc.

Międzynarodowy Festiwalu Filmowego w Cannes, od 16 do 27 maja
Cannes

Dodaj komentarz