• 2012-05-26

Nieostre widzenia

21 lipca 2012 roku nakładem wydawnictwa Biuro Literackie ukaże się książka Katarzyny Jakubiak Nieostre widzenia.

Katarzyna Jakubiak, „Nieostre widzenia”, okładka książki (źródło: materiały prasowe)

Katarzyna Jakubiak, „Nieostre widzenia”, okładka książki (źródło: materiały prasowe)

Nieostre widzenia stanowią zbiór połączonych tematycznie dwunastu opowiadań. Ścieżki i doświadczenia jego bohaterów krzyżują się ze sobą w obu wymiarach: globalnym i lokalnym, rozgrywając się raz w Polsce, a raz w Stanach Zjednoczonych. Każde z opowiadań stwarza przestrzeń do spotkania obu kultur ze sobą, i to spotkania na wielu poziomach: postrzegania własnych inności, analizy pojęć polskości i amerykańskości, krzyżowania zachodniego kapitalizmu z polskim romantyzmem.

Tytuł tomu i zarazem jedno z opowiadań Jakubiak: Nieostre widzenia to aluzja do zbioru amerykańskich esejów Czesława Miłosza Widzenia nad Zatoką San Francisco. Narratorce opowiadania brak pewności siebie w osądzie rzeczywistości, którą cechuje głos Miłosza.

Katarzyna Jakubiak – urodziła się w 1973 roku. Jest pisarką, tłumaczką i wykładowczynią akademicką. Wykłada współczesną literaturę amerykańską, brytyjską i postkolonialną na Millersville University w Pensylwanii. Jest laureatką nagrody Literatury na Świecie (2006) za przekład tomu wierszy Yousefa Komunyakaa Pochwała miejsc ciemnych.

Katarzyna Jakubiak, Nieostre widzenia
Wydawnictwo Biuro Literackie
Premiera: 21 lipca

Dodaj komentarz