• 2012-05-26

Dobiega końca wystawa Generic Scenes 2012

Jeszcze do 9 czerwca 2012 roku w Galerii Propaganda w Warszawie potrwa wystawa pt. Generic Scenes 2012 autorstwa Jakuba Ciężkiego i Tomasza Kulki.

Jakub Ciężki (źródło: materiały prasowe)

Jakub Ciężki (źródło: materiały prasowe)

Sceny rodzajowe 2012 są wystawą, która przez nawiązanie do nadchodzących wydarzeń (a konkretnie do zbliżających się Mistrzostw Europy w piłce nożnej), stara się unaocznić problemy, które wyrosły gdzieś z boku, kiedy uwaga publiczna koncentrowała się na pytaniu: czy zdążymy? Brutalizacja relacji, arogancja władzy, postępująca alienacja jednostek i całych grup społecznych zostaje zasłonięta wielką płachtą reklamową a pomalowana na zielono trawa zamieniona w wielki parking. Prezentowane na wystawie prace Tomasza Kulki i Jakuba Ciężkiego są suchą analizą powstałych i narastających problemów.

Tomasz Kulka (ur. 1979) na niedawnej wystawie pt. Dożynki w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprezentował kilkadziesiąt figurek z malowanej porcelany skłębionych w brutalnej ulicznej burdzie. Na obecnej wystawie Kulka znacznie rozbudowuje tę scenę, dodając kolejne postaci, kolejne sytuacje, dążąc to totalnej eskalacji tej miniaturowej przemocy.

Jakub Ciężki (ur. 1979) to laureat ubiegłorocznej Bielskiej Jesieni. Jego realistyczny, ale mający cechy abstrakcji geometrycznej, obraz Rusztowanie zdobył główną nagrodę w konkursie. Rusztowanie stanowi rozwinięcie wcześniejszej koncepcji, którą artysta zrealizował w serii monochromatycznych płócien przedstawiających przemysłowe ogrodzenia: siatka prętów wypreparowana z rzeczywistości i rzucona na białe tło zdaje się być odrealnioną kompozycją linii, rytmów; niemniej metalowe parkany identyfikujemy bezbłędnie.

Jakub Ciężki / Tomasz Kulka – Generic Scenes 2012Sceny Rodzajowe 2012
Finisaż wystawy: 9 czerwca
Galeria Propaganda
Foksal 11
Warszawa

Dodaj komentarz