• 2012-05-25

William Parker i sztuka improwizacji

23 czerwca 2012 roku o godzinie 22.00 w Centrum Kultury Agora we Wrocławiu w ramach Art of Improvisation Festival odbędzie się koncert zespołu William Parker Quartet.

William Parker Quartet (źródło: materiały prasowe)

William Parker Quartet (źródło: materiały prasowe)

Art Of Improvisation Festival jest wydarzeniem, któremu przyświeca myśl jednego z pionierów free jazzu Billa Dixona:

Jeżeli nie ma w muzyce rozwoju emocjonalnego, nie ma kreatywności, nic nas w niej nie porywa. Wydaje mi się, iż w obecnych czasach powinno być dobitnie powiedziane, że powielanie jest tylko powielaniem, a najlepsza nawet kopia pozostaje tylko kopią.

Bil Dixon

Jednym z głównym gości imprezy będzie kwartet Williama Parkera – wybitnego kontrabasisty, który do Wrocławia przyjedzie na zaproszenie Centrum Kultury Agora. William Parker Quartet zaprezentuje jazzowe improwizacje, będzie to jazz ekspresyjny, frywolny, ale i melodyjny – rozumiany także jako rytm i taniec. Jazz, którego szukamy u źródeł, sięgając po najważniejsze nazwiska z lat 50. czy 60. William Parker Quartet nie proponuje nam jednak swingu, nie odtwarza bebopu. Zespół serwuje nam tę samą emocję, ten sam feeling, tę samą ekspresję – we właściwej dla siebie, oryginalnej formie.

Za wyjątkowość ich muzyki odpowiada przede wszystkim sekcja rytmiczna, którą współtworzą William Parker jako lider oraz równie doceniany i ważny perkusista Hamid Drake. Specyficzny groove, który wytwarzają obaj panowie stanowi podstawę dla szamańskiego nastroju, dla transu, w który wpada publiczność.

Koncert William Parker Quartet
23 czerwca, godz. 22.00
Art Of Improvisation Festival
Centrum Kultury Agora
Wrocław

Dodaj komentarz