Święty Mikołaj – znajdź różnicę

27 maja 2012 roku o godzinie 11.00 w Muzeum Etnogaficznym w Krakowie odbędzie się akcja zbierania zdjęć Święty Mikołaj: znajdź różnicę. Akcja odbywa się w ramach projektu muzealnego Photo Proxima i jest wydarzeniem towarzyszącym 10. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Na zdjęciu: Ewelina Lasota. Fotografia z archiwum rodzinnego Heleny i Karola Lasotów, przekazana MEK w ramach projektu „Pamiątka rodzinna” (źródło: materiały prasowe)

Na zdjęciu: Ewelina Lasota. Fotografia z archiwum rodzinnego Heleny i Karola Lasotów, przekazana MEK w ramach projektu „Pamiątka rodzinna” (źródło: materiały prasowe)

Dlaczego święty Mikołaj? Bo rozmawiając o fotografiach rodzinnych w ramach projektu badawczego Pamiątka rodzinna, dostrzegliśmy, że zdjęcie ze świętym Mikołajem znajduje się niemal w każdym domu. Sam święty Mikołaj zaś – niby ten sam, na każdym z nich jest inny.

Zastanowiło nas, czy gdyby nie fotografia pamiętalibyśmy w ogóle spotkanie z brodatym przybyszem? I jak wspominamy je po latach? Jakie wiążą się z nim historie? Wspomnienie kolegi, który pociągnął brodę na gumce, butów, po których udało się rozpoznać sąsiada, a może wąsów, które wystając spod doklejonej pod nosem waty, zdradziły wujka?

Zapraszamy do podzielenia się wspomnieniami oraz zdjęciami ze świętym Mikołajem. Jesteśmy ciekawi, jak zmienia się jego wyobrażenie. Czy nadal nosi na głowie biskupią mitrę czy raczej czerwoną czapkę z pomponem? Komu przyniósł wymarzony prezent, komu rózgę, a komu obierki z ziemniaków? Jak długo wierzymy w jego istnienie? I jak to jest odegrać jego rolę?

Ewelina Lasota, Dorota Majkowska – Szajer.

Zebrane zdjęcia i opowieści trafią do archiwum MEK. To wspólne budowanie muzealnej kolekcji, odciskanie w niej własnych śladów oraz odkrywanie wartości ukrytej w prywatnych zdjęciach, będących świadectwami czasów, w jakich żyjemy. Spotkanie prowadzą Ewelina Lasota i Dorota Majkowska – Szajer.

Święty Mikołaj: znajdź różnicę
27 maja, godz. 11-15
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Ratusz
Plac Wolnica 1

Dodaj komentarz