• 2012-05-25

Polish Posters. Wystawa plakatu w Londynie

od 1 do 4 czerwca 2012 roku w kryptach kościoła St George the Martyr w Borough w Londynie będzie można oglądać wystawę plakatów Polish Posters, prezentującą prace polskich artystów z Krakowa i Londynu.

Organizatorem wystawy jest gazeta Nowy Czas, która w ramach cyklicznego projektu ARTeria promuje polskich artystów mieszkających w Londynie. Wystawa będzie podzielona na dwie części:

I. London Connections

Plakaty artystów, którzy w różny sposób są powiązani z Londynem – mieszkają tu, pracują, studiują lub spędzili tu tylko kilka miesięcy. Jest to wybór prac twórców uznanych w dziedzinie plakatu, jak i tych, którzy na co dzień zajmują się inną dziedziną sztuki, a plakat był jednym z artystycznych doświadczeń w ich życiu. W wystawie wezmą udział: Michał Bończa, Monika Ciapala, Joanna Ciechanowska, Sława Harasymowicz, Maria Kaleta, Katarzyna Kałdowska, Mariusz Kałdowski, Andrzej Klimowski, Andrzej Krauze, Zuzanna Lipińska, Justyna Niedzińska, Ryszard Rybicki, Olga Sienko, Rosław Szaybo.

II. Cracow Poster Gallery

Plakaty z kolekcji Galerii Plakatu w Krakowie – prace mistrzów i nowe trendy w sztuce plakatowej. Na wystawie pojawią się zarówno prace sław polskiej szkoły plakatu, jak i ich następców, oraz najmłodszego pokolenia, m.in. Mirosława Adamczyka, Elżbiety Chojny, Kaji Renkas, Sebastiana Kubicy, Moniki Starowicz.

Plakat artystyczny jest wizytówką Polski, podobnie jak Chopin, Wajda czy  Kieślowski. W latach 60. XX wieku pojawiło się określenie polska szkoła plakatu, które skupiało różnorodność technik, stylów i osobowości artystów. Najbardziej reprezentatywne nazwiska to m.in.: Henryk Tomaszewski, Eryk Lipiński, Józef Mroszczak, Jan Lenica, Jan Młodożeniec, Waldemar Świerzy, Roman Cieślewicz, Franciszek Starowieyski. Oryginalne w swym przesłaniu i stylistyce projekty plakatów filmowych, teatralnych, muzycznych były docenianie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Na ulicach plakat artystyczny zostaje wypierany przez komercyjne reklamy. Jednak ta forma przekazu wizualnego wciąż się rozwija i pojawiają się kolejne pokolenia plakacistów.

Poster exhibition in London / Wystawa plakatu w Londynie
Wernisaż: 1 czerwca, godz. 19.30
Wystawa czynna od 1 do 4 czerwca
The Crypt of St George the Martyr
Borough High Street
London

SE1 1JA

Dodaj komentarz