• 2012-05-25

może morze?

5 czerwca 2012 roku o godz. 19.00 w Leica Gallery w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy może morze?

Wystawa „może morze?”, fot. Kacper Kowalski (źródło: materiały prasowe)

Wystawa „może morze?”, fot. Kacper Kowalski (źródło: materiały prasowe)

może morze? to wielowymiarowe spojrzenie na jeden z klasycznych tematów fotografii i kultury w ogóle. Wielka woda fascynuje, często stając się okazją do niezwykłych obserwacji. Dzieje się tak ze względu na skalę – człowiek na tle błękitu wydaje się być zbyt kruchym, by przetrwać i coś znaczyć.

Dłuższe spojrzenie na ten niesłabnący związek ujawnia jednak, jak wiele z niego czerpiemy i jak ta nasza słabość może przerodzić się w bohaterstwo. Morze, linia brzegowa są sceną dla niecodziennych obserwacji, zdarzeń, które mają miejsce gdzieś na uboczu naszej codzienności.

Wystawa „może morze?”, fot. Mariusz Janiszewski (źródło: materiały prasowe)

Wystawa „może morze?”, fot. Mariusz Janiszewski (źródło: materiały prasowe)

Wystawa prezentuje kilka wybranych projektów, powstałych współcześnie, autorstwa takich artystów jak: Rafał Milach, Agata Pietroń, Łukasz Sokół, Beat Presser, Mariusz Janiszewski i Kacper Kowalski.

Każde z nich czyni z wielkiej wody pretekst, by pokazać fragment trudno obserwowalnej rzeczywistości. Dla Beata Pressera i Mariusza Janiszewskiego to okazja do spotkania z egzotyką, ale również pokazania fizycznego wymiaru zmagań z żywiołem w codziennej pracy. Dzięki Agacie Pietroń możemy być świadkami spełnianego marzenia grupy niewidomych, żeglujących po otwartym morzu. Łukasz Sokół swobodnie, w stylu street photo portretuje pojedyncze sytuacje, chwilowe spotkania. Znane z cyklu Czarne morze betonu prace Rafała Milacha, mówią z kolei wiele o przemianach zachodzących w krajobrazie współczesnej Ukrainy. Ostatni, Kacper Kowalski wzbija się wysoko nad plaże, tworząc ze śladów ludzkiej obecności nie dostrzegane wcześniej, abstrakcyjne obrazy.

Każdy z projektów posługuje się odmiennymi środkami wyrazu. Każdy pokazuje morze z innej perspektywy i w innym kontekście. Mieszany jest tu dystans z bliskością, spontaniczność i energia klasycznego reportażu z wypracowaną formą dojrzałego dokumentu.

może morze?
Leica Gallery
C.H. BlueCity, poziom 1
Aleje Jerozolimskie 179
Warszawa
Wernisaż: 5 czerwca, godz. 19.00.

Dodaj komentarz