• 2012-05-25

O sile fascynacji, która kształtuje życie

29 maja 2012 roku o godz. 19.00 w Teatrze Żydowskim im. Estery Racheli i Idy Kamińskich w Warszawie zaprezentowany zostanie monodram Pieśń nad pieśniami autorstwa Szolema Alejchema – twórcy Skrzypka na dachu. Reżyserem spektaklu jest Maciej Wojtyszko.

„Pieśń nad pieśniami”, reż. Maciej Wojtyszko (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Pieśń nad pieśniami”, reż. Maciej Wojtyszko (źródło: materiały prasowe organizatora)

Historia o sile fascynacji, która kształtuje życie. Bohaterów sztuki poznajemy jako dzieci, które skrępowane rodzinnymi więzami nie potrafią poradzić sobie z rodzącym się między nimi uczuciem. Po wielu latach spotykają się ponownie, by odkryć na nowo wagę dziecięcej fascynacji. Pieśń nad pieśniami to opowieść o zagubionej treści życia, o tęsknocie za dziecięcymi marzeniami, ale także o tym, jak trudno odciąć się od swoich własnych korzeni. Spektakl jest adaptacją mało znanego opowiadania Szolema Alejchema – autora powieści Dzieje Tewji mleczarza na podstawie której powstał musical Skrzypek na dachu.

Jerzy Walczak – aktor Teatru Żydowskiego od ponad trzydziestu lat. Jest także aktorem filmowym – wystąpił w Austerii Jerzego Kawalerowicza, Korczaku Andrzeja Wajdy. W filmie Agnieszki Holland W ciemności zagrał jedną z głównych ról – Jacoba Berestyckiego. W 2009 roku został odznaczony Brązowym Medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze.

Reżyseria: Maciej Wojtyszko
Muzyka: Jerzy Derfel
Motyw muzyczny: Krzysztof Jakowicz (skrzypce), Andrzej Łukasik (kontrabas)

Występuje: Jerzy Walczak

29 maja, godz. 19.00

Teatr Żydowski im. Estery Racheli i Idy Kamińskich
Plac Grzybowski 12/16
00-104 Warszawa

Dodaj komentarz