• 2012-05-23

Projekcja filmu Symbole i dyskusja

25 maja 2012 roku o godzinie 18.00 w Galerii Arsenał w Białymstoku odbędzie się projekcja filmu Symbole. Obraz powstał w wyniku warsztatów multimedialnych prowadzonych przez Huberta Czerepoka.

„Symbole” (źródło: materiały prasowe)

„Symbole” (źródło: materiały prasowe)

Warsztaty Symbole, z udziałem młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych, inspirowane były przejawami agresji wobec mniejszości narodowych, które coraz częściej mają miejsce w Polsce. Region podlaski, niegdyś słynący z wielokulturowości, staje się sterroryzowany przez ruchy nacjonalistyczne, gdzie odmienności są dyskryminowane, a wśród ulicznych grafitti niejednokrotnie zobaczyć można napis white power.

Od zdemolowania Centrum Kultury Muzułmańskiej, przez zbeszczeszczenie pomnika w Jedwabnem, zamalowanie napisów w języku litewskim w gminie Puńsk, aż po podpalenie drzwi małżeństwa polsko-pakistańskiego w sierpniu ubiegłego roku w Białymstoku – ta eskalacja nietolerancji i przemocy rośnie. Ostatnie wydarzenie to zabójtwo 24-letniego mężczyzny w nocy podczas Świąt Wielkanocnych.

Genezy tych ekscesów, aktów wandalizmu należy poszukiwać na wielu płaszczyznach, zwłaszcza w przestrzeni intelektualnej. To właśnie wiedza lub jej brak pozostają w bezpośredniej zależności z podejmowanymi przez człowieka decyzjami. Podczas 5 dni warsztatowych przeanalizowana została rola rodziny, szkoły, mediów, grup rówieśniczych czy środowisk politycznych w kształtowaniu poglądów młodych ludzi. Grupa zastanawiała się kiedy i jak powstają fobie społeczne objawiające się uprzedzeniami kulturowymi, brakiem akceptacji dla inności, aktami agresji.

W efekcie powstał film Symbole autorstwa Huberta Czerepoka, współautorami jest młodzież. Film jest próbą odpowiedzi na pytanie w jaki sposób dochodzi do dyskryminacji i przemocy.

Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem zaproszonych gości:

  • Katarzyna Orowiecka – animatorka kultury, Stowarzyszenie Nigdy więcej
  • Andrzej Wajs – krytyk idei
  • Dr hab. Oleg Łatyszonek – historyk, profesor Uniwersytetu w Białymstoku
  • Jerzy Kiszkiel – historyk, Podlaski Kurator Oświaty

Rozmowę z publicznością będzie moderował Jakub Medek – białostocki dziennikarz Gazety Wyborczej

Projekcja filmu Symbole i dyskusja, 25 maja, godz. 18.00
Galeria Arsenał
Białystok

Dodaj komentarz