• 2012-05-23

Po drugiej stronie lustra

21 maja 2012 roku w Galerii Schody w Warszawie odbyło się otwarcie wystawy fotografii Piotra Stósa Po drugiej stronie lustra.

Piotr Stós, „Po drugiej stronie lustra” (źródło: materiały prasowe)

Piotr Stós, „Po drugiej stronie lustra” (źródło: materiały prasowe)

Zanurzenie się pod powierzchnię wody to wycieczka do fantastycznej krainy, pod każdym względem odmiennej od świata, w którym żyjemy. Wszystko jest tutaj inne: dźwięki, odczuwanie ciężaru własnego ciała, sposób w jaki się poruszamy. Inaczej też zachowuje się światło poddane wpływowi wody, blisko powierzchni rozedrgane i ostre, stopniowo, wraz z głębokością staje się monochromatyczne i rozproszone, gasząc kolory i rozmywając kontury krajobrazu. Niczym Alicja przechodząca przez lustro, na każdym nurkowaniu czuję się jak gość, odwiedzający przez kilkadziesiąt minut świat – na poły dobrze mi znany – a równocześnie za każdym razem nowy i zaskakujący. Próby zarejestrowania na zdjęciach jego skrawków nie mają końca – im lepiej go znam i im sprawniej się w nim poruszam, tym więcej pozostaje do uchwycenia i pokazania.

Piotr Stós

Zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą z wód otaczających Europę, Afrykę, Azję i Amerykę Południową. Zostały wykonane w trakcie wypraw nurkowych prowadzonych przez autora.

Piotr Stós – urodził się w 1965 roku w Krakowie. Z wykształcenia jest hydrobiologiem, absolwentem Wydziału BiNoZ Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest również wychowankiem Akademickiego Klubu Podwodnego Krab w Krakowie, instruktorem nurkowania oraz fotografii podwodnej. W latach 1993-1996 pracował w Zakładzie Biologii Wód PAN, gdzie prowadził badania organizmów zamieszkujących stawy tatrzańskie. Nurkował na Malediwach, Karaibach, Mauritiusie, Galapagos, w Indonezji, Malezji, Egipcie, Rosji, Hiszpanii, Włoszech i w Chorwacji. Jego fotografie podwodne można spotkać w czasopismach ilustrowanych, folderach, kalendarzach, plakatach i na stronach internetowych.

Piotr Stós, Po drugiej stronie lustra
Galeria Schody w Warszawie
ul. Nowy Swiat 39
Czas trwania wystawy: od 21 do 31 maja

Dodaj komentarz